ЕКОПОЗИТИВ ВІД «ЕНЕРДЖАЙЗЕР КЕМПУ»

Потужний заряд нових знань і важливого досвіду по електрозбереженню та енергоефективності України подарували дні, проведені на Миколаївщині в Національному парку «Бузький Гард», де відбувся зліт екоактивістів. До табору завітали більше 150-ти учасників з різних куточків нашої країни та закордону. Серед них були волонтери, представники громадських організацій та керівники інноваційних проектів, люди, зацікавлені в піднятті нашої держави на новий щабель в енергонезалежності та захисті найвищої цінності – природи.

«Енерджайзер кемп» — це інтерактивний майданчик для розвитку цікавих суспільству еко-ініціатив, росту потенціалу та посилення взаємодії громадських екологічних об’єднань та активістів. Його організаторами стали ММГО «Екоклуб» м. Рівне та Національний екологічний центр України за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля. Програма складалася з великої кількості навчальних тренінгів, дискусій з актуальних питань по енергозбереженню, проведення майстер-класів, знайомства з досвідченими активістами з усієї країни, драйвового відпочинку на лоні мальовничої природи Південного Бугу.

DSC_0439

Енерджайзери будують ідеальне суспільство

Перед тим, як зустріти перших екоактивістів, «Енерджайзер кемп» мав налагодити зручну для проживання інфраструктуру: за два дні волонтери оздобили кухню, душові, рукомийники, туалети, окреме місце для роздільного збору сміття, куточки відпочинку та три майданчики під проведення семінарів. Унікальність табору полягала в тому, що все енергопостачання відбувалось за рахунок дії сонячних панелей. Це дозволило без обмежень заряджати техніку і користуватися проекторами. Лише у крайніх випадках чергові вмикали генератори, увесь інший час учасники мали змогу насолоджуватись всіма перевагами енергії сонця.

DSC_0164

Співробітники Національного екологічного центру України Євгенія Кравченко та Ірина Головко розповіли про ключові засади табору:

— На території кемпу ми з іншими активістами намагаємося створити ідеальне суспільство, яке хочемо побудувати за межами табору. Тут зібралося багато організацій, які об’єднуються і співпрацюють між собою – і це нас дуже тішить. Своїм прикладом ми показуємо, як просто сортувати сміття, економно користуватися ресурсами. Просуваємо альтернативні джерела енергії, які не спричиняють негативні наслідки для довкілля і здоров’я людей.

DSC_0149 а DSC_0166

Дівчата підкреслили, що під час перебування в таборі кожен учасник виніс щось для себе. Хтось вчився комунікувати з людьми, інший змінював щоденні звички, переконувався, що видимі перетворення в суспільстві відбуваються не самі по собі, а є результатом власних дій. Завдяки змістовним та цікавим семінарам, «енерджайзери» отримали безліч корисної інформації, практичні знання, і нові знайомства.

Вчимося енергоефективності

Одним з найнасиченіших за кількістю учасників та спікерів семінаром стала «Вища школа енергоефективності», проведенням якої займалася координатор проекту «Увімкни сонце – живи комфортно» Екоклубу м. Рівне Оксана Майборода:

— Конференції, які проводяться в місті, мають зовсім інший формат, а на відкритих майданчиках люди отримують змогу обмінюватися досвідом в сприятливій для спілкування і роздуму атмосфері. Знаю випадки, коли після минулорічного табору учасники ставали впевненішими в собі і розпочинали громадську роботу, просували свіжі ідеї, заряджали своїм позитивним прикладом інших. І якщо хтось з цього заходу захоче серйозніше взятися за екосправу – це буде для нас найкраща винагорода.

З 2011 року Оксана займається реалізацією програми «Увімкни сонце – живи комфортно», і за цей час помітила, що цікавість до альтернативної енергетики стрімко зростає. Молодь активізувалася і стала більш ініціативною, громадяни об’єднуються, щоб спільними зусиллями виходити з кризової ситуації і змінювати застарілу державну систему, як в плані енергопостачання, так і правлячої структури.

Корисний досвід

«Вища школа енергоефективності» мала за мету поєднати людей зі спільними ідеями та поглядами. Протягом двох днів учасники еконавчань прослухали більше десяти доповідей, передивились низку тематичних відеороликів, презентацій, приймали участь в дискусіях, майстер-класі з виготовлення сонячного колектора для нагріву води в літньому душі. Під час семінару піднімалися такі питання, як розуміння енергоефективності та відновлювальних джерел енергії, утеплення будинків, раціональне використання енергоресурсів, необхідність запровадження сучасних енергетичних інновацій, підключення до зеленого тарифу, міжнародна та державна підтримка проектів з енергоефективності, способів формування активної місцевої громади, та багато іншого.

DSC_0254 DSC_0256DSC_0257 DSC_0348


 Досвідом з перетворення старого будинку в сучасний екооазис поділилися жителька Татарбунар, активіст громадської організації «Відродження» Ірина Бурлаченко. За словами доповідачки, в їхньому місті є великі труднощі з природними ресурсами – проблеми з водо та газопостачанням, тому більшість людей вимушена опалювати свої будівлі вугіллям та електроенергією. Для своєрідного експериментального майданчика татарбунарські активісти обрали сторічну хату, яка згодом стала комфортним екоцентром, де місцеві «енерджайзери» та їхні колеги проводять зустрічі і семінари. Трансформації будинку вони починали з побудови відмостки та внутрішнього утеплення будівлі за допомогою саману (еко суміші з глини та соломи), а ззовні утеплювали її пенопластом. Для економії водного ресурсу в будинку встановили екосан (екосанітарна туалетна кабінка). Ініціативу встановлення екосанів згодом підхопили і місцеві жителі, адже розміщення вигрібних ям в цій місцевості величезна проблема. Наступним проектом центру стало встановлення сонячного колектору, який дозволяє забезпечувати будинок гарячою водою та підігрівати теплий пол. В цьому унікальному місці постійно відбуваються різноманітні акції для молоді, працює творча майстерня.

DSC_0204

З новими напрямками в енергетичній сфері познайомив присутніх координатор української мережі енергетичних інновацій Greencubator Роман Зінченко. Екоактивіст познайомив слухачів зі своїм проектом, який з часом переріс в дещо більше ніж просто реалізація власних ідей з енергозберігання. Так з’явився Greencubator – платформа, яка збирає таланти і просуває певні сталі інновації в зеленій економіці, спрямована на те, щоб допомагати українським екостартапам і шукати для них інвесторів. В рамках цього масштабного проекту відбувається декілька інших активів, серед яких великої популярності набули хакатон «Hack4energy» та «Тесла-кемп». Ці програми надають молоді можливість проявити себе у вирішенні локальних українських проблем з енергозбереження.

Роман Зінченко озвучив свою мрію – щоб Україна перемогла досі непохитного ворога – 185-те місце в світовому рейтингу по енергетичній свободі. До слухачів він звернувся з меседжем – докладати спільних зусиль, щоб енергетика країни перестала бути монополізованою, розвивалося енергетичне підприємництво, яке буде давати простір для інновацій і кардинальних перетворень.

DSC_0221 а

А ось громадська діячка з Казані Юлія Файзрахманова приїхала в «Енерджайзер кемп» не тільки дізнатися про кроки українців до енергонезалежності, але й за підтримкою і порадами від українських активістів. Вже декілька років жителі села Займище намагаються зупинити засипку акваторії Волги, де йдуть масштабні роботи по будівництву елітного котеджного містечка з міні озерами, не дивлячись на колосальну шкоду довкіллю. «Ничего не боится наша правящая верхушка и коррумпированный бизнес. Пришла к вам, потому что вы знаете как бороться» — додала гостя.

В «Вищій школі енергоефективності» зі своїм проектом виступив житель Одеської області Віктор Гончарук. Наш земляк презентував загалу зроблену самотужки сонячну установку та поділився досвідом онлайн-моніторингу власної геліосистеми. Зацікавившись енергією сонця два роки тому, місцевий «кулібін» (так Віктора називають рідні) замислився, чи зможе в цілях економії енерговитрат забезпечити будинок теплом, виробленим колекторами. Він встановив на городі десять сонячних панелей площею 18 квадратних метрів, які в опалювальний сезон нагрівають теплу підлогу і дозволяють заощаджувати, а влітку дають величезну кількість гарячої води. Завдяки онлайн-моніторингу Віктор відстежує на своєму сайті показники нагрівання води в різні пори року, та прораховує за скільки часу окупиться система. Так само там можна побачити і всі розрахунки вартості системи, подивитися відеоуроки з виготовлення колекторів, а ще поспілкуватися з сонячними однодумцями на форумі. В планах у Віктора розширювати енергопотенціал – підключення до зеленого тарифу. В альтернативній енергетиці активіст вбачає багато плюсів, вірить, що згодом на півдні країни з’явиться ще більше енергосусідів.

DSC_0210 а

Хочеш бути енергоефекативним? Дотримуйся порад

Під час виступів спікерів лунало багато тезисів, як змінювати ставлення сучасного українського суспільства до споживання ресурсів. Починати ж треба з малого. Ось декілька порад на кожен день від «Екоклубу», як можна заощаджувати енергію та власні гроші:

— посадіть дерева біля вашого будинку, адже зелені насадження виконують важливу роль стабілізатора стану навколишнього середовища;

— слідкуйте за втратами тепла, перевірив теплоізоляцію опалювальної системи, встановив лічильники для регулювання споживання енергоресурсів;

— в холодну пору на ніч закривайте штори, щільно зачиняйте двері кімнат і квартири;

— будьте обачні, адже біля 40% тепла, що надходить в приміщення втрачається взимку через вікна. Для ефективнго зменшення втрат тепла при будівництві та реконструкції будинків застосовують вікна зі склопакетами з енергозберігаючою плівкою;

— використовуйте природне сонячне освітлення, а також енергозберігаючі лампи;

— дійте свідомо, знаючи про те, що сьогодні питомий показник споживання газу в Україні приблизно у 20 разів перевущує німецький і є найвищим в світі, що катастрофічно погіршує економічне становище країни;

— використовуйте громадський транспорт, замість машини обирайте велосипед чи йдіть пішки;

— економте воду, коли виконуєте гігієнічні процедури і миєте посуд;

— скорочуйте кількість відходів, сортируйте їх, і не забруднюйте довкілля.

Якщо вам вдалося позбутися хоч деяких старих звичок з нераціонального використання природних ресурсів, заохочуйте інших брати з вас приклад. Просувайте й далі ідеї екостилю, який дозволить кожному відчути себе незалежним та відповідальним за свою країну і планету в цілому.

Leave a Comment