ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ

28 листопада Україна вшановує пам’ять мільйонів українців, які в 1932-1933 роках були заморені страшним голодом, влаштованим на нашій землі комуністичним режимом, а також тих громадян, які постраждали від політичних репресій. В Іллічівську в День пам’яті відбулось декілька заходів, в яких прийняли участь керівництво міста, учнівська молодь і громадськість.

DSC_1202 а

О десятій годині біля Хреста пам’яті пройшов траурний мітинг-реквієм, підготовлений працівниками Палацу культури, на якому були присутні мер міста В.Я. Хмельнюк, представники депутатського корпусу, директори навчальних закладів, вчителі, члени міської організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т.Г. Шевченка, голови громадських організацій.

DSC_1154 в

DSC_1179 а

З промовою звернулися до присутніх перший заступник мера С.Я. Биченко, вчитель історії ЗОШ №6 Д.В. Георгадзе, просвітянин В.П.Живилко. Від молоді з поетичним словом виступила учениця іллічівської гімназії Ірина Подгорна.

 DSC_1180 аDSC_1188 аDSC_1184 а

Денис Георгадзе закликав дорослих і молодь подумати в цей час не лише про минуле, але й про майбутнє:

— Зробіть те, що раніше не робили – запаліть свічку. Але не для перехожого, а щоб це побачила ваша дитина, і спитала, що це означає. Посадіть її біля себе і розкажіть, що нема дорожчого в цьому світі, ніж людське життя. Розкажіть про той час, коли люди масово гинули в селах, а в містах показово працювали кінотеатри, влаштовувалися танцювальні вечори, урочисті і святкові заходи. Сьогодні ми маємо берегти людяність і нашу пам’ять.

Про десятиліття заперечення факту влаштування комуністичним режимом Голодомору в Україні, і кількість загиблих від штучного голоду громадян розповів директор вечірньої школи, просвітянин Віталій Живилко. Так в часи Голодомору в країні щохвилини помирало 17 чоловік, щогодини 1000, а щодня до 25 тисяч.

— Мати розказувала мені, як біля станції Котюжани Вінницької області були бурти буряків, засипаних землею, які охороняли «заградотряди» озброєних чоловіків з Росії. Коли вночі люди повзли, щоб взяти буряк і врятуватися від голоду, їх вбивали, а потім скидали у рів, — поділився спогадами В.П. Живилко.

Хвилиною мовчання присутні згадали українців, які в нестерпних муках помирали від голоду. По закінченню мітингу вони поклали до хреста квіти, пшеничні колоски та лампадки.

DSC_1206 а DSC_1219 а DSC_1227 а

Пізніше на Бугівському цвинтарі біля Хреста пам’яті відбулась траурна панахида, яку провів протоієрей Михайло УПЦ КП. На ній були присутні громадськість міста, волонтери, представники політичних партій, громадських організацій «Право», «Рапіра», і ГФ «Форт», «Поліція громадської безпеки». Звідти патріоти пройшлися ходою вулицями міста до Палацу спорту, де розпочалася акція «Запали свічку», організатором якої виступило правління міського об’єднання «Просвіта».

12321536_974201062618914_6873023254727047724_ааа

Фото Дениса Гусєва взято зі сторінки спільноти «Чорноморськ. Україна» в фейсбуці

До цього дня іллічівські просвітяни випустили збірку «Невмируща пам’ять скорботи». В ній розмістилися спогади очевидців, жертв голодоморів 1932-1933 та 1947 років, та їх нащадків. Рішенням правління примірники цієї збірки поступлять до бібліотечних фондів шкіл міста, будуть передані в дарунок депутатам міської ради, розповсюджуватимуться серед громадськості.

12289574_551279285021851_7582184719674569051_n

Фото взято зі сторінки в фейсбуці міської організації товариства «Просвіта»

Один пам’ятний день, один спільний біль. Але після проведення заходів було відчутно, що в Іллічівську продовжує існувати роз’єднаність представників влади і деяких політичних сил з громадськістю міста. Хоча саме в такі дні мають шукатися спільні моменти, щоб люди об’єднувалися задля того, щоб не допустити тих жахів, які переживали наші співвітчизники в тридцяті роки, задля того, щоб в нашому регіоні не було кровопролиття, як на Донбасі. Вшанування пам’яті загиблих має пробуджувати в нас людяність, відкривати очі на дійсність. Тоді настане моральне очищення і розпочнуться осмислені дії – як нам разом будувати майбутнє.

DSC_1242 а

Leave a Comment