ВРАЖАЮЧІ ДНІ УКРАЇНСЬКОГО КІНО В ЧОРНОМОРСЬКУ

В останні п’ять днів жовтня Чорноморськ перетворився на центр сучасного українського кінематографу. За цей час жителі міста мали змогу познайомитися з найкращими вітчизняними кінострічками минулих років, поспілкуватися з українськими акторами та іншими працівниками сфери кіно, культурно збагатитися та отримати слушні поради від талановитих гостей.

Чорноморськ став третім містом, куди завітав проект «Дні українського кіно». Цей вибір команди проекту впав на наше місто через те, що в Чорноморську вже більше десяти років немає кінотеатру, де люди б могли дивитися прем’єри нових українських і закордонних фільмів. На жаль, ситуація по всій країні невтішна, сьогодні в Україні менше 200 кінотеатрів, і це найнижчий показник серед країн Європи.

Кіноініціатива «Дні українського кіно» Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» розпочала втілюватися ще минулого року – перший пробний захід пройшов у м. Верховина Івано-Франківської області. В місцевій школі було встановлено спеціальне обладнання, саме там відбувалися кінопокази, на які приходили люди з околиць віддалених куточків Карпат. Кінодні стали справжньою культурною подією, а фільм «Кіборги» на прохання місцевих жителів транслювався тричі.

Ми зрозуміли, що цю ініціативу потрібно втілювати й надалі. Її підтримало Міністерство інформаційної політики. Наш проект розпочався в жовтні із західної України — з міст Берегове Закарпатської області та Сторожинець Чернівецької області. Зараз охоплюємо південь України – Чорноморськ і м. Вознесенськ Миколаївської області. Чорноморськ опинився мабуть найбільшим серед українських міст, де немає кінотеатру, які потрапили до нашого списку. Ми встановили екран в Палаці культури, привезли з собою кінопроектор, звукове обладнання. Якість побаченої картинки майже нічим не відрізняється від тієї, що в кінотеатрах, – поділилася прес-секретарка КМКФ «Молодість» Анастасія Пугач.

Організатори також розповіли, як відбирали кінострічки на дні родинно-патріотичного кіно. Скласти програму було непросто, адже сьогодні в Україні щотижня виходить в прокат новий український фільм. До неї увійшли шість художніх, анімаційних, художньо-документальних стрічок – «Дякую», «Брама», «Чужа молитва», «Кіборги», «Сторожова застава», «Викрадена принцеса». Це кінороботи, які отримали найбільш кінопремій, відгуків та схвальної реакції глядачів. В рамках проекту чорноморцям можна було не тільки подивитися ці стрічки, але й задати питання професіоналам, які створювали зазначені фільми –акторам, операторам, кастинг-директору, тощо.

Перед показом фільму «Кіборги» в Палаці культури відбулась прес-конференція за участю гостей – прес-секретарки КМКФ «Молодість» Анастасії Пугач, актора Романа Ясіновського, який зіграв «Гіда» в фільмі «Кіборги», та кастинг-директора фільмів «Чужа молитва» та «Кіборги» Ольги Клименко.

З метою, яку ставила перед собою команда фільму «Кіборги», познайомив актор Роман Ясіновський. Він підкреслив, що найважчим було взяти на себе відповідальність перед українськими воїнами та глядачем:

— Ми знімали досить непросте кіно. Кіно, в якому не мали права понизити планку. Насправді, дуже не хотіли зробити поганий пропагандистський фільм – вважаємо, що нам вдалося створити справжнє кіно про справжніх людей, і це найважливіше. «Кіборги» — це кіно не про війну, а про мир, який зароджується всередині кожного з нас.

Більше про відбір акторів, державну фінансову підтримку українських кінострічок, декорації, знімальний процес розповіла кастинг-директор Ольга Клименко:

— Під час зйомки кіно кожна робоча зміна триває 12 годин. На екрані глядач бачить лише акторів, але вся знімальна група складає від 50 до 100 і більше чоловік. Якщо говорити про труднощі – найскладніше була відповідальність, бо кожного дня на зйомках в нас були справжні кіборги. І нам було дуже важливо, як вони сприймуть це кіно. Фільми, які увійшли до програми «Днів українського кіно», створені за фінансової підтримки Державного агентства України з питань кіно. Стрічка «Кіборги» отримала 50 відсотків державного фінансування, інша частина – інвесторська підтримка. Бюджет склав 47 мільйонів гривень.

Крім нагороди за «Кращий фільм 2017 року», в фільму «Кіборги» є відзнаки за кращі акторські роботи. Українська кіноакадемія визнала В’ячеслава Довженка (позивний «Серпень») найкращим актором у головній ролі, а Віктор Жданов (позивний «Старий») отримав нагороду за кращу чоловічу роль другого плану. Окрім того, стрічка здобула перемогу в номінаціях: Найкращий художник-постановник (Шевкет Сейдаметов), Найкращий сценарист (Наталя Ворожбит), Найкращий художник із гриму (Ліліана Хома). Цікаво й те, що всі головні герої фільму мають реальних прототипів, а серед акторів були й справжні воїни, які брали участь в АТО.

Під час прес-конференції гості говорили багато і про ренесанс українського кіно за останні роки, і про те, наскільки важливо сьогодні виховувати культурного глядача.

— Наш проект якраз і націлений на розбудову сучасної глядацької культури, культури відвідування кінотеатрів. В місті Берегове, яке знаходиться на кордоні з Угорщиною і більшість місцевих розмовляють угорською, нам було надзвичайно приємно бачити людей, яким цікаве українське кіно. У всі дні зали були повні і люди задавали багато питань. Ми зрозуміли, що з цим проектом необхідно побувати в будь-якій частині України, і особливо у прикордонних містах, — додала Анастасія Пугач.

Однією з головних своїх задач організатори також вважають привернення уваги місцевих органів влади до того, що громадам необхідні кінотеатри. Проте до вирішення цієї проблеми повинні підключатися і самі жителі. Анастасія Пугач зазначила, що завітавши в три різні міста, їхня команда отримала різний досвід співпраці з місцевою владою, і подякувала Чорноморській міській владі за сприяння в реалізації проекту. А ще гостя додала, що буде прекрасно, якщо ця ініціатива приживеться в Чорноморську і українське кіно тут будуть показувати частіше.

В свою чергу, начальник відділу культури Юлія Крістанова подякувала організаторам за ініціативу і підкреслила, що в нашому місті є проблема відсутності кінотеатру, але ще й не менший мінус – відсутність глядача, який ліниться приходити на безкоштовні кінопокази:

Палац культури бере на себе цю місію, ми маємо всі технічні можливості транслювати фільми. Впродовж цілого літа чорноморці мали змогу відвідувати кінопокази в романтичній обстановці на подвір’ї Палацу культури. Але жителі знаходили привід не побачити рекламу, не почути анонс, і потім скаржитися, що в нас немає кінотеатру. Такі шляхетні проекти, як фестиваль «Дні українського кіно» – це величезна справа, яка пропагує українське кіно та розвиває глядацьку культуру.

Проте бурхлива реакція глядачів, шквал овацій і запитань, повний зал на останніх трьох показах родинно-патріотичного кіно свідчить про те, що чорноморці все ж таки скучили за кіно, можливістю обмінюватися думками, спілкуватися з акторами. Тому сподіваємося, що ця гарна традиція житиме в Чорноморську, а поки в місті немає кінотеатру, в нас будуть з’являтися і підтримуватися владою та громадськістю такі цікаві кіноініціативи.