ДО УЧНІВ ШОСТОЇ ШКОЛИ ЗАВІТАЛИ «СПЕЦАГЕНТИ»

«Агенти культурного впливу» — так відома українська видавчиня Мар’яна Савка назвала чорноморських дівчат-волонтерів, які організували сучасну книжкову спільноту «Екземпляри», спрямовану на знайомство читачів з новинками літератури. Вдруге за цей рік екземпляри побували в шостій школі, де відбулась зустріч з семикласниками. Гості підготували презентацію книжок для підлітків, під час якої жваво обговорювали з учнями шкільну програму та їхні літературні вподобання. Загалом, «агенти культурного впливу» менш ніж за рік своєї діяльності подарували більше 100 книжок юним читачам з Чорноморська та Одеської області, і не збираються зупинятися на цьому.

На зустріч з учнями волонтери принесли більше двох десятків різножанрових творів для підлітків, написаних як українськими, так і іноземними авторами. Серед представлених книжок були ціла низка захопливих детективів, коміксів, нон-фікшн літератури. Всі твори ретельно підбиралися і перечитувалися волонтерами, щоб запропонувати школярам найцікавіші книжки про людяність, кохання, взаємопідтримку, пригоди, сімейні стосунки.

— Потрібно підіймати культурний рівень міста, країни. Українці читають мало, в порівнянні з жителями інших європейських країн. Проте в нас дуже насичений книжковий ринок, видавництва активно випускають багато класних книжок. Наша мета – допомогти двом цим напрямкам зустрітися. Ми відвідали шкільні бібліотеки і побачили, що там, на жаль, немає сучасних книжок, які б були цікаві дітям. Тому ми намагаємося потрохи щось дарувати бібліотекам, купувати книжки і заохочувати школярів до читання, — зазначила ініціатор проекту Євгенія Завалій.

Проект «Екземпляри» з’явився в листопаді минулого року, коли команда одержимих людей (так себе називають організатори проекту) провела першу літературну зустріч, під час якої гості ділилися один з одним враженнями від прочитаних книжок та піднімали серйозні питання – як зацікавити літературою більшу кількість людей і популяризувати книжки серед молоді. Кожного дня на сторінці «Екземплярів» в фейсбуці волонтери розміщують нові книжкові огляди, враження від прочитаних творів, наповнюють сторінку якісним українським контентом, розповідають про проведені акції. Серед нещодавніх акцій – передача книжок в чорноморські шкільні бібліотеки, дитячі санаторії, бібліотеки в Одеській області, які не мають змоги оновлювати свої фонди сучасними книжками. А найголовніша нагорода для екземплярів – теплі відгуки від читачів.

 — Добре, що «Екземпляри» прийшли до нашої школи. Я обожнюю читати, і мій улюблений літературний жанр – жахи. В нашому класі багато людей також люблять читати і їм було цікаво дізнатися про нові книжки. Запропоновані твори атмосферні і варті уваги. Я зафіксувала собі назви книжок, за якими потім піду до нашої бібліотеки, — поділилася враженнями від зустрічі учениця 7-Б класу Даша.

Як зазначила завідувач бібліотекою Татяна Попова, на жаль, шкільна бібліотека отримує дуже мало художньої літератури, основні книжки – це саме підручники для учнів. Тому в школі дуже раді таким цінним подарункам і вдячні волонтерам за підтримку. Передані раніше твори користуються попитом серед учнів і постійно знаходяться в когось на руках. Тому презентовані екземплярами нові книги бібліотекар пообіцяла якнайшвидше взяти на баланс, щоб діти могли брати їх для позакласного читання.

Проте в цей день екземпляри зіткнулися не тільки з проблемою ненаповнених цікавими книжками полиць, але й православним впливом, який чинять на дітей представники УПЦ МП, які активно поширюють в школах церковну літературу. Такий випадок якраз стався на одній з класних годин, де отець Федір залишив книгу «Энциклопедия православной святости» видану до 850-річчя Москви.

Це є порушенням статті 35 Конституції України, в якій йдеться що церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви. Отож, якщо ми хочемо, щоб учнівська молодь отримувала гарну освіту і корисний життєвий досвід, то варто подумати, як прищеплювати любов до якісної літератури і покращувати бібліотечні фонди перевіреними книжками.