ВИДАВЧИНЯ МАР’ЯНА САВКА В ГОСТЯХ У ЧОРНОМОРЦІВ

В середині травня в освітньому просторі «STEAM school» відбулась зустріч з українською письменницею, поетесою, головною редакторкою і співзасновницею «Видавництва Старого Лева» Мар’яною Савкою. Відома видавчиня вперше завітала до Чорноморська з літературною місією та свіженькими книгами прямо з видавництва. Переговори про цю зустріч тривали майже півроку, а ініціатором її проведення виступив керівник «Школи читацької майстерності» Олександр Мацулевич.

На жаль, до Чорноморська не часто навідуються такі поважні гості, ім’я яких добре відоме українським книгоманам. На довгоочікувану зустріч з Мар’яною Савкою залюбки завітали дорослі та маленькі читачі. Хочеться зазначити, що саме дитячі книжки від «ВСЛ» користуються величезним попитом, адже вони містять дивовижні ілюстрації, захоплюючі історії, несуть частинки добра та любові, відповідають всім сучасним вимогам видавничої справи. А ще ці книжки є окрасою будь-якої бібліотеки.

 — В бібліотеці та книжковій лавці «STEAM school» особливе місце займають книги від «Видавництва Старого Лева». Діти можуть їх взяти почитати та повернути назад. Ми відстежуємо всі літературні новинки і розповідаємо про них нашим вихованцям. Також запрошуємо до себе в гості відомих українських письменників. Навчальний рік ми відкривали зустріччю з письменником Володимиром Рутківським, а в цей раз мали задоволення поспілкуватися з Мар’яною Савкою. В грудні ми зустрілися з видавчинею, яка є Послом доброї волі ООН в Україні, на презентації її проекту «Я знаю, що ти інший», присвяченому темі толерантності. Мар’яна дуже відкрита до таких зустрічей з читачами, я запропонував їй завітати до нашого освітнього простору, і вона погодилася, — розповів Олександр Мацулевич.

Мар’яна Савка – людина-мотиватор, особистість, яка надихає і гуртує біля себе справжніх професіоналів і талановитих людей. Вона багато подорожує, проводить лекції, в яких говорить про важливі для нашого суспільства теми, пропагує українську книгу. Так, ще за день до приїзду в Одесу та Чорноморськ головна редакторка «ВСЛ» брала участь у Дитячому книжковому форумі у Львові, а два тижні тому була в Буенос-Айресі по запрошенню української діаспори. Завітавши до Чорноморська, Мар’яна згадала, що колись приїздила сюди з чоловіком на відпочинок.

— Довго домовлялася з Олександром про цю зустріч, адже не так просто мені було вибратися до Одеси. А тут з’явилася одна прекрасна нагода – відкриття в Одесі книгарні-кав’ярні Старого Лева. В цьому році ми плануємо видати близько 190 книг, з початку року в світ вийшли вже 62 книжки. Насправді, це дуже багато. Наше видавництво складається з трьох редакційних відділів: дитячої літератури, дорослої літератури, і відділу нон-фікшн. В кожному відділі 2-3 працівника – ці невеличкі кола людей видають таку кількість книжок! Для створення книжки ми докладаємо всіх можливих інтелектуальних і креативних зусиль, адже прагнемо, щоб кожна з наших книжок не була прохідною, а навпаки приваблювала якістю, красою і своєю неповторністю, — поділилася видавчиня.

Свою розповідь про заснування «ВСЛ» головна редакторка розпочала з легенди про Старого Лева – колекціонера книжок, який оселився в одній з найвищих мансард на площі Ринок. До речі, у видавництва є навіть свій гімн, який Мар’яна Савка заспівала разом зі своїм трирічним сином Северином під час зустрічі. А ще в новому офісі видавництва нещодавно відкрився дитячий садочок «Леосад», куди ходять маленькі «левенята» – діти працівників «ВСЛ».

Як зазначила видавчиня, особливість книг «ВСЛ» полягає в тому, що вони створюються з величезною любов’ю, мають своє обличчя і передають відчуття внутрішньої свободи людини.

— Це книги вільних людей. Ми видаємо книги іноземних авторів, які здивували суспільство і стали визначними подіями за кордоном, а також українських авторів, чиї твори заслуговують уваги. В нас є багато дитячої пізнавальної літератури, художньої, нон-фікшн, книги-розглядалки (віммельбухи). З цих книжок можна дізнатися багато чого цікавого про місця, відомих людей. Щоб визначитися, яку будемо видавати книгу, ми задіюємо свою інтуїцію, яка дає нам розуміння ринку, слухаємо поради людей, яким ми довіряємо, дізнаємось, що читають наші перекладачі, аналізуємо твори переможців літературних премій. Дуже часто самі читачі стають нашими порадниками, діляться інформацією на сторінці в фейсбуці, і ми також прислухаємося до їхньої думки, — розповіла Мар’яна Савка.

Наостанок видавчиня побажала маленьким і дорослим читачам ставати гідними людьми з самостійним прагненням знаходити свій особистий шлях, відстоювати зроблений вибір, дотримуватися своєї точки зору.

Теплими враженнями від зустрічі поділилася жителька Чорноморська, волонтер об’єднання «Екземпляри» Ольга Жайворонок, яка скористалася гарною нагодою придбати нові книжки від «Видавництва Старого Лева» і отримати автограф від самої Мар’яни Савки:

 — Мені приємно було побачити і познайомитися з легендарною Мар’яною Савкою, яка створила найкраще, на мою думку, видавництво в Україні. Значна частина книжок в моїй домашній бібліотеці саме від «ВСЛ». Декілька років назад я прийняла рішення дарувати дітям своїх знайомих книжки, і левову частину таких подарунків займають книжки Старого Лева.

І ми погоджуємося з гостями заходу, що книга – це найкращий подарунок, і основа розвитку культури людини. Можна тільки порадіти, що в Україні з кожним роком все більшає видавництв і росте попит на українську книгу. І якщо ви ще в цьому не переконалися – завітайте до книжкових магазинів, або бібліотек, де на вас чекають нові книжкові знайомства і миті естетичної насолоди від гортання сторінок сучасних фоліантів.