В ЧОРНОМОРСЬКУ ЗАВЕРШИЛИ ВИШИВАННЯ РУШНИКА «СОНЯЧНА ОДЕЩИНА»

Протягом двох років тривала робота над семиметровим рушником-оберегом Одеської області, створення якого ініціювали чорноморські майстрині Валентина Штельмах і Варвара Гоцуляк. До вишивання рушника приєднувалися рукодільниці з різних куточків нашої області, адже полотно подорожувало і передавалось з рук до рук, об’єднуючи жителів нашого південного регіону. Останні штрихи були зроблені в Чорноморській гімназії №1, куди наприкінці січня завітали майстрині, щоб розповісти учням про значення цього рушника і його оберегову силу.

 Це не перша така масштабна робота до якої долучились чорноморські майстрині, які добре знаються на різних техніках вишивання. Так, Валентина Сергіївна брала участь у вишиванні всеукраїнського «Рушника національної єдності», а Варвара Іванівна декілька років тому встановила рекорд України за вишитий гімн України на майже трьохметровому полотні.

 — Ми прагнули, щоб в Одеській області був свій вишитий рушник-оберег, адже кожна область має свій. Ескіз візерунку намалювала одеська художниця Зоя Пасічна, в центрі – дерево життя з квітами, які уособлюють кожний населений пункт Одеської області. Я як куратор організовувала людей, щоб вони приєднувалися до творчого процесу, вкладаючи свою позитивну енергію та світлі думки. Центр української культури забезпечив нас вишивальним матеріалом, а ми вже ділилися своїми вміннями, любов’ю і бажанням, щоб на півдні завжди був мир і спокій, – зазначила куратор вишивання обласного рушника Валентина Штельмах.

На рушнику зображено багато символів і знаків, які можна побачити на трипільській кераміці, знайденій під час археологічних розкопок поселення степового трипілля Причорномор’я. Тому організатори ставили за мету перенести на рушник нашу тисячолітню історію, підґрунтя, на якому формувалась українська культура, ментальність, обряди, світосприйняття. Особливої уваги заслуговує і  кольорова гама: червоний, помаранчевий, жовтий – означають небесне світило, зелений – життя, синій – море. Окрім того, в рушнику використано 10 вишивальних технік, притаманних нашому регіону.

 — Хотіли показати, що серед усіх технік вишивання, якими користуються українські майстрині, в нас є своя обласна техніка – качалочка. В «Сонячній Одещині» можна побачити такі техніки, як рахункова, лиштва, тамбурний шов, який прийшов до України з Туреччини, та інші види. Я сама знаю десь 100 різновидів вишивки, а всього в Україні існує близько 200. Мені дуже хотілось, щоб в цей рушник вкладали свою душу ще й діти. Хай для когось з них це був перший досвід вишивання, але пройде життя, і вони обов’язково захочуть навчитися цьому народному мистецтву, — розповіла Варвара Гоцуляк.

Найближчим часом організатори планують провести в Чорноморську презентацію і освячення рушника-оберега, який потім буде зберігатися в Обласному центрі української культури.