ПАМ’ЯТАЙ ПРО КРУТИ

29 січня біля палацу спорту «Юність» відбувся мітинг з нагоди вшанування пам’яті українських студентів-вояків, які в 1918 році в бою під Крутами ціною власного життя зупинили переважаючого за чисельністю та озброєнням ворога – більшовицьку армію. Бій під Крутами затримав наступ противника на Київ на чотири дні, що дало можливість українській делегації підписати Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Організаторами патріотичного заходу виступили чорноморське міське об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Т.Шевченка спільно з громадськими організаціями «Рапіра» та «Толока». Ще до початку мітингу волонтери викладали зі свічок цифру «100», яка символізувала річницю трагічної історичної події, а також кількість загиблих студентів, віддавших своє життя за незалежність України. Тоді на захист країни встали об’єднані війська юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня. Трагедія під Крутами викликала великий суспільний резонанс і стала символом опору агресорам. І в наш час бій під Крутами викликає певні аналогії з подіями початку війни на Донбасі (оборона Донецького аеропорту, Іловайський котел).

Ведучий мітингу просвітянин Володимир Корнійчук нагадав громадськості про те, чому варто пам’ятати цей героїчний подвиг української молоді, про який багато років навмисно замовчували. Після настоятель храму Святого пророка Іллі УГКЦ отець Роман і настоятель храму Святого Миколая УПЦ КП отець Михайло прочитали заупокійну молитву за загиблими захисниками України. Представники духовенства зазначили, що студенти і юнкери стали яскравим взірцем любові до України, пробудили свідомість у суспільства про те, що ми є вільні люди, яким Господь подарував свобідну волю.

Про події під Крутами написано й опубліковано багато наукових, публіцистичних і поетичних творів. З історичною довідкою виступила перед громадою історик, член «Просвіти» Євгенія Саєнко:

 — В 1918 році Україна перебувала в стані війни з більшовицькою Росією. На той час Харківська губернія, Катеринославська, Полтавська вже були під окупацією більшовицьких військ. Декількома напрямками йшов їх наступ на Київ. Герої, які полягли під Крутами, здійснили найважливіше – вони поклали початок розбудови молодої держави. Завдяки тому, що їм вдалося зупинили війська Муравйова на 3-4 дні, було укладено Брест-Литовський мир, за яким Україна була де-факто визначена як незалежна держава. А радянська Росія змушена була визнати українські кордони. Тому герої Крут дали початок незалежності нашої держави, яка постала у 1991 році. Єдине прикро, що ми і далі продовжуємо воювати, боротися за рідну землю, доказувати, що ми є нація і варті своєї Батьківщини. Пам’ятаючи сьогодні тих воїнів, які полягли під Крутами, ми згадуємо тих, хто на вівтар перемоги віддає своє життя сьогодні, починаючи з подій 2014 року.

Під час мітингу лунали пісні під гітару від чорноморського барда Руслана Шумського, а також вірші, які прочитали учениці шостої школи. Окрім влаштованої громадськістю Чорноморська акції, в цей день тематичні заходи проходили й в багатьох міських учбових закладах і бібліотеках. За словами волонтера Анни Середи, ще декілька років назад в учбових закладах міста не говорили про Крути, а сьогодні про події, завдяки яким Україна здобула свою незалежність, можна почути не тільки від вчителів, але й від самих учнів. Так, до річниці бою під Крутами в першій школі старшокласники разом з вчителем історії ходили по класах з розповідями про події 1918 року і героїзм студентів. І хоча інформація подавалась учням стисло, це вже є гарними кроками, які мали робитися ще 27 років тому.

Завершився мітинг співом українського національного славня, а також цитатою з вірша Василя Симоненка: «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!».