ЗНАЙОМТЕСЯ – #ЕКЗЕМПЛЯРИ

Менше півроку тому в Чорноморську запрацював проект «Екземпляри», спрямований на знайомство з новинками та цікавинками літературного всесвіту. За цей час команда начитаних волонтерів вже встигла побувати в міських школах і познайомити учнів з книжками, які сьогодні так активно обговорюють в читацьких колах. А ще знайти серед чорноморців таких самих поціновувачів якісної літератури, для яких була створена сторінка в фейсбуці «Екземпляри», де можна залишати свої відгуки, дізнаватися про нові твори українських і зарубіжних письменників, обмінюватися книжками.

Перша така зустріч з командою одержимих людей (так себе називають організатори проекту) відбулась в  «STEAM school» в теплій хюге-атмосфері – з чаюванням, смаколиками, в приємній компанії. На окремому столі були розміщені принесені з сімейних бібліотек книжки про улюблені зимові свята – Різдво та Новий рік. Діти та дорослі охоче гортали сторінки яскравих екземплярів, які зимовими вечорами можуть зігріти дивовижними історіями й ілюстраціями. Організатори заходу Євгенія Завалій та Оксана Ровна представили кожну обрану книжку та розповіли про те, як виник проект «Екземпляри» і скільки людей він вже встиг об’єднати.

— Ми вирішили зробити сучасний книжковий проект в нашому місті, який створювався в такій ж самій теплій атмосфері, як сьогоднішня наша перша зустріч з читачами. Наша команда поступово розширюється і люди викладають на сторінці свої відгуки про книжки, наповнюють сторінку якісним українським контентом, долучаються до акцій. Найближчим часом ми збираємось закупити нові книжки для бібліотеки в Ананьєві, всі охочі поділитися гарними книжками можуть також приєднуватися до акції, — розповіла Євгенія Завалій.

За словами організаторів, нині в Україні з’являється дуже багато нових видавництв, і спостерігається великий попит на українські книжки, переклади світових бестселерів українською. Своїми враженнями про відвідування Форуму видавців поділилися Марія Шевченко, яка показала на зустрічі придбані у Львові екземпляри популярних нині творів – «Проект щастя», «Зубр шукає гніздо», «Ведмідь не хоче спати», тощо. Особливою була й презентація книги «Пан Сирник і різдвяний пампушок» від першокласника Давида. Розміщений на сторінці «Екземпляри» відеоогляд, де Давид розповідає про прочитану ним новорічну книжку переглянуло більше 1400 користувачів. Таким чином «Екземпляри» популяризують книжки і літературу для читачів різного віку.

 Під час заходу присутні торкнулись проблеми, з якою часто стикаються чорноморці – в місті майже неможливо знайти книжки, які можна вільно придбати, наприклад, у львівських книгарнях. Знайомі волонтерів часто звертаються до них з проханнями привезти з інших міст потрібну книгу. Щоб вирішити це питання, організатори запропонували об’єднуватися і купувати книжки на інтернет-гуртівнях та ще й за нижчими цінами ніж в книжкових супермаркетах.

 — Ми намагаємось донести школярам, нашим знайомим, що читати – це круто! На наших зустрічах показуємо, наскільки зараз різноманітний літературний всесвіт, де кожен знайде собі улюбленого героя й отримає задоволення від знайомства з цікавим твором. Особливу увагу, звісно ж, приділяємо книжкам українських авторів. Вважаю, що якщо б нас виховували на таких книжках, ми б виросли іншими людьми і краще розуміли процеси, які зараз відбуваються. Якщо б по всій країні був нормальний освітній і культурний рівень, чи була б війна на сході України? Якщо б Донбас читав свого Сергія Жадана, чи розгортались би там трагічні події? В нашому суспільстві багато недопрацювань, тому треба розмовляти з дітьми, приходити до учнів в школи і розповідати про те, що робить нас людьми і громадянами своєї держави, — зазначила Євгенія.

Наприкінці зустрічі «Екземпляри» додали, що готові до творчої співпраці і особисто подякували викладачу школи читацької майстерності Олександру Мацулевичу за можливість провести літературний вечір в «STEAM school». Від себе викладач додав, що двері «STEAM school» завжди відчинені для таких освітніх заходів: в просторі є своя бібліотека, кожного тижня проходять цікаві кінопокази, організовуються зустрічі з письменниками, а весною має відбутися творчий вечір з поетесою, головним редактором і співзасновником «Видавництва Старого Лева» Мар’яною Савкою. Тому, щоб бути в курсі літературних подій в Чорноморську – приєднуйтесь до інтернет спільнот «Екземплярів» і «STEAM school».