В ЧОРНОМОРСЬК ЗАВІТАВ ЛАУРЕАТ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ ВОЛОДИМИР РУТКІВСЬКИЙ

Однією з найяскравіших літературних подій цієї осені в Чорноморську стала зустріч з дитячим письменником Володимиром Рутківським. Знайомство з автором і його творчим доробком проходило в освітньому просторі «STEAM school» в теплій і дружній атмосфері. Слухачі різного віку мали змогу не тільки дізнатися про те, як створювався роман «Сторожова застава», екранізацію якого нещодавно можна було подивитися в кінотеатрах, але й поставити письменнику свої питання й отримати автограф. Несподіванкою для всіх стала презентація відеоролику до фільму «Джури козака Швайки», знятого за мотивами однойменного роману Володимира Рутківського. Вихід стрічки тепер з нетерпінням очікують юні читачі, як і нові гостросюжетні твори автора.

Володимир Рутківський – особистість, з якою цікаво спілкуватися як дорослим, так і дітям. Людина з почуттям гумору, самоіронією, багатою уявою, наполегливістю та любов’ю до життя – так охарактеризували письменника чорноморці. Літературне рандеву з письменником влаштували викладачі школи читацької майстерності «STEAM school» Олександр Мацулевич та Оксана Ровна. Майже двогодинна зустріч пролетіла на одному диханні: присутні встигли дізнатися багато цікавого як про самого автора, так і його твори.

Творча зустріч розпочалась з обговорення кінострічки «Сторожова застава», яка стала найдорожчим українським фентезі і рекордсменом за касовими зборами за всю історію українською кінематографу. Проте слухачам було цікаво дізнатися, чи задоволений сам автор екранізацією його роману, на що Володимир Григорович відповів:

— Звісно ж я незадоволений, в мене інакше було в книзі (усміхається). Але як кіношник я розумію, що режисер має право на власне бачення. Коли я побачив фільм «Сторожова застава», то стоячи аплодував. Колись я працював на Одеській кіностудії, і знаю, що книга – це лише поштовх для нової думки. Наші кіношники довго сперечалися, як робити фільм – суто історичним, чи фентезі. Але режисер Юрій Ковальов прагнув зняти фантастичний блокбастер, і оживив на екрані незвичних персонажів, наприклад, кам’яного велетня. Люди, які прочитали роман, помітять в стрічці різницю в зображенні місцевості: в мене мова йшла про Дніпро, степ, плавні, а в фільмі дію перенесли в Карпати – щоб вразити глядачів неймовірною красою тієї природи.

«Сторожева застава» вийшла у кінопрокат в 11 країнах світу – Франції, Китаї, Японії, тощо. Це перше українське бойове фентезі, де серед головних героїв є легендарна трійця богатирів, про яких автор збирав дуже багато історичних фактів.

—  Після війни в 1946 році я поїхав до свого батька в Київ, де він служив. Він повіз нас з мамою до Києво-Печерської лаври. Я був здивований, побачивши там мощі Іллі Муромця. З того часу почав цікавитися інформацією, звідки ж родом ці богатирі (виявляється всі жили на території нинішньої України), чим займалися, з ким воювали, і чому їх стали називати російськими богатирями. І думав, от знайшовся б дядько-письменник, який би написав про них, але не так нудно, як в билинах. Але, на жаль, ніякий дядько не знаходився, і я вирішив виконати свою місію письменника – відкрити кілька невідомих сторінок нашої історії, дослідивши безліч матеріалів українських і російських науковців, — поділився автор.

Під час зустрічі письменник презентував й інші романи – «Сині води», «Гості на мітлі», «Джури», які так полюбили діти за динамічний, захопливий сюжет, самобутні образи, вкраплення фольклору, легкий стиль написання.  Цікаво, що в цих творах можна побачити деякі автобіографічні мотиви.

— Майже у всіх романах дія починається з мого рідного села. В мене таке було бурхливе життя, що до самого пригоди як до Жучки приставали. Описуючи природу, тварин, родичів, однокласників, виходив зі свого досвіду. Я така хазяйська дитина – все використав. А головне моє правило – писати так, щоб читати було захопливо і легко, постійно відточувати свій власний стиль, — зазначив Володимир Григорович.

Не віриться, що довгий час твори Володимира Рутківського, які зараз з задоволенням купують батьки дітям, були недоступні українському читачеві. За радянських часів письменника не раз звинувачували в українському націоналізмі: в Україні відмовлялися видавати його твори, проте перекладені російською приймали до друку у видавництвах Москви. Роман «Сторожова застава» автор написав у 1986 році, але вперше його було опубліковано в 1991 році в журналі «Одноклассник». До речі, хто не встиг подивитися в кінотеатрі екранізацію однойменного роману, зможе в березні переглянути 4-серійний фільм на «Новому каналі», тривалістю 217 хвилин.

А ще чорноморці чекатимуть на ще одну кіноподію – вихід стрічки  «Джури козака Швайки». Після перегляду трейлеру подивитися фільм разом з родиною пообіцяла Ольга Середа. Дівчина з захопленням прочитала цей захопливий роман і була рада особисто поспілкуватися з автором:

— Я в захваті від творчості Володимира Рутківського і фільму «Сторожова застава», який вийшов на світовий рівень. Для мене сьогоднішня зустріч – яскраві враження і новий досвід, адже я вперше поспілкувалася з письменником і отримала автограф. Буду й надалі слідкувати за його творчістю, і прочитаю ще декілька його книжок.

Сподіваємось, що в Чорноморську буде якнайбільше таких літературних подій, як зустріч з дитячим письменником Володимиром Рутківським. Під час цього заходу у присутніх з’явилось таке відчуття, ніби вони самі стали учасниками дивовижної пригоди разом українськими богатирями, втікали від кам’яних велетнів, потрапляли в неймовірні пригоди з джурами. Всі ці персонажі оживають щоразу, коли читач бере в руки одну з книг письменника. Отож не гайте часу – а поринайте в захоплюючий світ сучасної української літератури!