ЄВРОПЕЙСЬКА ПІДТРИМКА ДЛЯ ЗАВЗЯТИХ, ДІЮЧИХ І РІШУЧИХ

З 13 по 15 червня в Одесі та Чорноморську проходила ціла низка заходів за участі делегації Представництва Європейського Союзу. Головною метою цих зустрічей стала розповідь чорноморцям про існуючу підтримку Європейським союзом різних громадських організацій, малого та середнього бізнесу, проведення освітніх і навчальних програм та можливість отримання грантів на розвиток цікавих і суспільно-важливих проектів.

В рамках свого візиту до Чорноморська 15 червня радник з питань преси та інформації  Представництва ЄС в Україні Вікторія Давидова, другий секретар Представництва ЄС в Україні, радник з політичних питань реформування державного управління Марія Масловська, координатори проекту «Будуймо Європу в Україні» Ольга Гуртовенко та Діана Бущук поспілкувалися з міським головою В.Я. Хмельнюком, провели інформаційну зустріч з представниками муніципалітету, громадських організацій та молоддю міста.

За словами Вікторії Давидової з цією інформаційною програмою делегація побувала в багатьох великих містах України, а пізніше було вирішено, що їм потрібно зустрічатися з жителями вже невеликих міст, які так само мають знати про можливості співпраці з ЄС, і надихнутися брати участь в різних проектах.

— Ми займаємося питанням допомоги ЄС Україні, втіленням фінансування проектів. В Представництві ЄС в Україні працює більше 100 осіб – менеджери, секторальні експерти, які займаються реалізацією програм в сферах економіки, громадянського суспільства, ЗМІ, тощо. Представляємо програми, які зараз актуальні і потребують пильнішої уваги громадян. Ми зустрілися з мером Чорноморська, який розповів про великий потенціал міста. Сподіваюсь, що в цьому місті з’являться охочі взяти участь в наших програмах, — додала Вікторія Давидова.

Під час спілкування з гостями присутні дізнались про програми для школярів, студентів, представників малого та середнього бізнесу, держслужбовців, діячів культури та спортсменів. Для дітей і молоді відкрито інтернет-платформу «Євровікторина», мережу євроклубів – платформ для спілкування учнівської молоді з країн ЄС та країн-сусідів. Існує програма ЄС для шкіл «E-twinning plus» для проведення спільних проектів між європейськими школами та українськими; дискусійні клуби, де обговорюються «гарячі» теми, наприклад, енергозбереження, і відбувається спілкування з експертами в галузях зелених технологій і енергоефективності. Ще однією ініціативою для молодих людей, які закінчують навчання в ВНЗ є проект «Єврошкола», який надає можливість спілкуватися з фахівцями різних галузей і отримувати практику за кордоном. Наступною є програма «Дні кар’єри» у співпраці з інформаційними центрами ЄС, де проводяться тренінги, спілкування з працівниками провідних українських і європейських компаній, навчання в країнах ЄС.

Увагу зосередили і на масштабному проекті «Креативна Європа» — до якого долучаються культурні заклади, митці, творчі об’єднання ЄС і декілька країн, які не є членами ЄС. Україна приєдналася до проекту в минулому році і вже проводить спільні європейські фестивалі, партнерські ярмарки. Ця програма також надає можливість співпрацювати між собою театрам, музеям, іншим культурним арт-просторам різних країн. Представникам бізнесу і держслужбовцям запропонували такі програми, як «EU4Business» і «U-LEAD», спрямовані на створення прозорої і підзвітної системи управління.

Під час дискусії присутні поставили низку запитань стосовно європейської підтримки зміни культурного простору міських бібліотек, допомоги в появі місцевої школи зеленої економіки для учнівської молоді міста. Цікавила слухачів і система взаємодії європейських програм з українським законодавством, просування європейської ідеології енергоефективності, охорони і збереження природних ресурсів, підтримки людей з обмеженими можливостями.

–  Які кроки мають робити громадяни? Подавати заявки на участь в проектах! Україна зараз в пріоритетах, особливо в країнах Східного партнерства. В Представництві ЄС є певні інструменти взаємодії, якими ми пропонуємо скористатися, — зазначила Вікторія Давидова. — На жаль, подаються на участь в програмах одні й ті самі організації, в яких вже є досвід отримання грантів. Але й інші мають починати діяти. І якщо з першого разу не вийде отримати матеріальну допомогу, не треба засмучуватися, це всеодно важливий крок. Ми продовжуємо шукати свіжі ідеї в усіх сферах і напрямках.

За більш детальною інформацією та допомогою в навчанні і просуванні вашого проекту можна звертатися в Інформаційні центри ЄС в регіонах. В Одесі такий центр відкрито при Національному економічному університеті.

Звичайно, щоб люди дізнавалися більше про процес євроінтеграції, культуру та цінності країн ЄС, грантові проекти, місцеві ЗМІ мають передавати інформацію своїм читачам. І цим вже активно займаються представники одеських ЗМІ, з якими також відбулась зустріч делегації Представництва ЄС. Вікторія Давидова зазначила, що існують міні-гранти для ЗМІ, які подають матеріали, присвячені висвітленню тематики ЄС. Окрім того, в великих містах України мають з’явитися команди експертів Team Europe, до яких можливо б було звертатися за коментарями та професійними роз’ясненнями.

Найбільш динамічним і веселим пунктом програми візиту делегації в Чорноморськ стала гра з учнівською молоддю міста «Засідання Ради ЄС:як Україна отримала безвіз». В заході взяли участь представники гімназії, «Табору лідерів» та вихованці ЦЕНТУМ.  Її модератором виступив історик за фахом, актор, учасник проекту «Ліга сміху» на телеканалі «1+1» Артем Сагідов. На годину гравці перетворилися на дипломатів інших країн, які за допомогою табличок голосували та висловлювали позицію стосовно надання Україні безвізу. Учасники переконалися, як важко приймати рішення, відстоюючи інтереси кожної з країн членів ЄС.

Завершенням насиченого європейського дня в Чорноморську стала фотовиставка з вікториною «Впізнай миттєвості твоєї Європи», яка розмістилася біля п/с «Юність». Жителі міста мали змогу перевірити свої знання стосовно країн членів ЄС, їхніх відносин з Україною та виграти яскраві фотокартини і символічні призи.