МУЗЕЙ ПИСАНКИ ТА ЙОГО ВРАЖАЮЧІ ЕКСПОНАТИ

Наближається одне з найяскравіших весняних свят – Великдень. І зовсім скоро на наших столах з’являться традиційні атрибути – святкові кулічі, крашанки і писанки. А чи знаєте ви, що побачити зібрані з різних куточків України та інших країн світу авторські писанки можна в унікальному місці – коломийському Музеї писанкового розпису. Він функціонує з 2000 року, і за цей час став мистецьким центром, де шанобливо зберігаються писанкові обереги і давні традиції українського народу.

В Музеї писанки знаходиться понад 12 тисяч експонатів, створених в різноманітних техніках. Окрім історії виникнення писанки та традицій писанкарства, тут можна дізнатися і про самих авторів, які передали свої шедеври музею. В цьому місці представлені роботи майстринь з Гуцульщини, Бойківщини, Покуття та інших регіонів країни. А ще таких цікавих особистостей, як правнучка Івана Франка Галина Ключко, писанкар-воїн, учасник бойових дій на Сході України Олег Кіращук.

Також можна побачити писанки митців з Франції, Канади, Китаю, Індії, США, Аргентини, Болгарії, Польщі, і почути розповідь екскурсоводів про легенди і обряди, пов’язані зі створенням та даруванням розписаних яєць в цих країнах. Кожна з представлених колекцій заслуговує окремої уваги, адже відрізняється авторським «почерком», багатством внутрішнього світу, колоритом, національними мотивами і орнаментами. А ще серед представлених експонатів є писанкові подарунки від колишніх президентів України Л. Кучми, В. Ющенко, українських діячів культури, і, навіть, президента Грузії Міхеїла Саакашвілі.

Експозиції в музеї розміщені в залах на двох поверхах. В центрі першого поверху ви одразу ж помітите велике кам’яне яйце – мармурову композицію «Народження життя», яке символізує Воскресіння Христове і оновлення всього, що є навкруги нас.

Також тут пропонують ознайомитися з самим процесом створення писанок, а ще способом їх реставрації, який винайшли коломийські музейники. Особлива увага приділяється розповіді про техніки писанкарства, яких існує велика кількість: традиційний восковий розпис, крапанки, шпилькова техніка, техніка травлення, дряпанки, мальованки. До того ж, матеріалом для писанок може бути не тільки куряча, гусяча, страусина, перепелина шкаралупа, але й дерев’яні заготовки у формі яєць. Останнім часом майстрині захоплюються і техніками декорування, тобто прикрашають свої роботи бісером, різьбленням, шитвом хрестиком або стрічками, аплікаціями, витинанками.

Головне правило, яким керуються всі майстрині – створювати роботи в гарному настрої та вкладаючи найщиріші емоції й почуття. Адже процес появи писанки відбувається на мові добра, миру та гармонії. Писанкарі, які працюють у традиційних техніках, завжди приділяють особливу увагу символіці. На писанках можна розгледіти символи сонця, води, рослин і тварин, символ Богині Берегині. Самі ж дослідники нараховують у розписах писанок більше ста різних елементів, кожен з яких з’являється невипадково, має певне значення й потужну оберегову силу. Так, всі негаразди потрапляють на символічний безкінечний шлях, і йдуть у невороття.

В музеї є багато неповторних писанок, біля яких хочеться зупинитися на декілька хвилин і уважно розгледіти. Одна з таких – 500-річна українська писанка (XV-XVI ст.) — гусяче яйце в техніці воскового розпису, окрашене природним барвником. Вона була знайдена у 2013 році під час археологічної експедиції у Львові. До речі, найдавніша 950-літня глиняна писанка зберігається у Рівненському музеї,  на ній зображено хвилі та колоски, всередину давні майстри заклали камінчик і заліпили його глиною, щоб калатав і був оберегом. Отже, ще наші предки вірили, що писанки мають містичну силу і допомагають захистити оселю.

Ще один цікавий експонат – зроблена зі срібла мініатюрна монета-писанка. Це перша в світі монета, випущена Королівським канадським монетним двором з нагоди 125-річчя від часу першого українського поселення в Канаді. На аверсі нанесено кольоровими емалями орнамент, характерний для традиційної української писанки, на реверсі – портрет англійської королеви Єлизавети II.

В Україні лише в Музеї писанки можна побачити такі оригінальні техніки – розписане яйце всередині органічного скла, а також писанки з напівдорогоцінного каміння. А ще саме тут зібрані композиції, в яких красуються писанки з усіх областей України. Знайшовши свою малу Батьківщину, хочеться уважно розгледіти всі деталі зображення та віднайти вже знайомі символи.

Екскурсоводи зазначають, що колекції в музеї постійно оновлюються і змінюються, адже деякі писанки стають тьмяними, втрачаючи з часом свій яскравий колір. Тому деякі з них реставрують і знову розміщують на стендах. Також в цій незвичній будівлі, яку туристи часто називають «музей писанок в писанці», влаштовують й інші мистецькі виставки, а ділитися своїм досвідом сюди приїздять майстри з українських міст і з-за кордону. А ще музей часто запрошує відвідачів на майстер-класи з розпису Великодніх яєць. Якщо ви колись будете на Прикарпатті, обов’язково завітайте до цього музею, щоб на власні очі побачити унікальну колекцію зібраних з усього світу писанок.