«ЧЕРВОНА КАЛИНА» НА ПОРОЗІ 30-РІЧНОГО ЮВІЛЕЮ

Наступного року хору української пісні «Червона калина» виповниться тридцять років. За цей немалий проміжок часу колектив не тільки зумів зберегти свою творчу місію – оспівування народних традицій та зберігання пісенної спадщини, а ще й вийти на новий сучасний рівень. Виступи хору «Червона калина» сповнені життєвою енергією, глибиною народної поетики, драйвом і самовіддачею. До його складу входять не лише професіонали, але й аматори, проте любов до пісні і бажання стати часткою чогось прекрасного і надихаючого об’єднує всіх виконавців. Про історію виникнення хору, його учасників і творчі успіхи розповіла нинішній молодий, енергійний і креативний керівник Яна Недорчук.

 DSC_0922 в

— Яна, розкажи, коли на іллічівському творчому небосхилі з’явилась «Червона калина»?

— Хор розпочав своє життя у 1986-му році. Тоді базою, на якій згуртувалися учасники на чолі з керівником Н.Т. Ямницькою, став Іллічівскький судноремонтний завод. Після успішного дебюту учасники колективу відчули, що таке справжня пісенна сила та глядацька підтримка, і розпочали регулярно проводити репетиції, відточувати свію майстерність, розширювати репертуар, з яким виїжджали на різноманітні конкурси і фестивалі, навіть за кордон. Надалі з хором «Червона калина» багато років плідно працював Ю.М. Штельмах. Іллічівський композитор-пісняр підняв виконавську майстерність колективу на високий рівень. Твори його авторства і досі в репертуарі хору. Саме на його честь названий щорічний Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Серпневий заспів», який вже дев’ять років гостинно приймає в нашому місті колективи зі всієї України. Потім настали часи перемін: змінювалися керівники, учасники «Червоної калини». Але, незважаючи на це, колектив ніколи не припиняв плідно працювати над вдосконаленням своєї виконавчої майстерності.

— Як доля привела тебе до «Червоної калини»? З чого розпочала творчу діяльність в хорі?

— В Палаці культури я працювала ще до того, як стала диригентом колективу. Була там звукорежисером і культорганізатором, довгий час сама займалася співом. Тому і з хором була добре знайома, адже ми зустрічалися на багатьох міських заходах, фестивалях. Після того, як «Червона калина» залишилася без хормейстера, начальник відділу культури Ю. А. Крістанова запросила мене на цю творчу посаду.

В листопаді виповниться три роки, як я працюю в «Червоній калині». За цей час оновився майже весь наш репертуар, ми рухаємося в бік новаторства, виконуємо традиційні пісні в сучасному музичному аранжуванні. Звісно, в основі залишаються українські народні пісні, але ми змінюємо подачу, співаємо композиції у різних стилях – класика, рок, джаз. Це для того, щоб слухати хор було цікаво і приємно не тільки дорослому населенню, але й молоді. Мені приємно, що мої неординарні рішення підтримуються колективом. З ним ми знайшли спільну мову і не боїмось експериментувати. Так, новим для хору стало використання мінусової фонограми, що дозволяє нам виступати на різних концертних майданчиках міста. На сьогоднішній день, до репертуару колективу входять як рідкісні українські народні пісні в різноманітних обробках, так і сучасні твори української естради. Кожні номери наших звітних концертів вплітаю в єдину сюжетну лінію, додаю звукозаписи, оригінальні «фішки». До того ж, під час наших виступів намагаюся працювати с залом – активно залучати аудиторію до пісенного дійства, щоб ніхто в залі не залишався байдужим. Від такої співпраці отримують насолоду всі – і глядачі, і самі виконавці.

7ZH2OdAVn2Y

— Обличчя хору «Червона калина» це його учасники. Розкажи про ваш творчий тандем.

— В нашому колективі 25 виконавців. Серед них є навіть ті, хто стояв у самих витоків появи хору. Це Євгенія Свєрчкова, сімейна пара – Зінаїда та Петро Лотишко. Багато хто з учасників вже у поважному віці, проте це не заважає їм приходити на репетиції, самореалізовуватися, почувати себе молодими душею і сповненими сил. Ще хочу згадати нашого надійного талановитого акомпаніатора Юрія Плохотнюка, завдяки майстерності якого хор почав пізнавати нові сучасні хвилі музичного мистецтва, такі як джаз і поп, що гармонійно вливаються в календарно-обрядові, воєнно-патріотичні та духовні пісні. А ще на базі хору ми створили ансамбль «Mainstream», до якого увійшли учасники більш молодшого віку.

— Що ти сама отримуєш від роботи в хорі?

— Самореалізацію, натхнення і терпіння. Завдяки хору я втілюю в життя багато класних ідей, це для мене гарна можливість створити щось особливе і оригінальне, не схоже на інше. І я відчуваю, що твори у нашому виконанні викликають подив і захоплення у слухача. Напевно, в цьому і є наша родзинка. Я вдячна колективу, що він мені довіряє, прислуховується, відповідає взаємністю. В цьому році ми посіли третє місце на фестивалі «Серпневий заспів», і це велика заслуга учасників, які так само як і я викладаються на повну під час виступів.

DSC_0655 червона калина

— Поділись з нашими читачами творчими планами колективу.

— Ми не оминаємо культурні заходи міста, виступаємо в будинках культури прилеглих до Іллічівська населених пунктів, приймаємо участь у творчих програмах, фестивалях, конкурсах. Зараз активно готуємося до фестивалю духовно-хорового співу «Різдвяні дзвони» і обіцяємо подарувати слухачам багато сюрпризів. А ось до святкової дати, тридцятиріччя хору, хотілося б презентувати концерт-виставу, за основу якого було б взято улюблений для всіх кіномюзікл. Плануємо додавати до вокальних номерів елементи хореографії і драми. З такої події розпочався би новий виток в історії хору.

А ще у нас в перспективі влаштовувати репетиції на відкритих майданчиках міста. Коли потеплішає, будемо робити пісенні збори в Приморському парку, щоб жителі бачили нашу роботу, слухали українські музичні твори, насолоджувалися багатоголоссям. Можливо, хтось почує наше виконання і сам захоче приєднатися до колективу. Ми раді новим обличчям і запрошуємо до нас всіх, хто співає і вміє працювати в колективі.

Leave a Comment