ЧОРНОМОРСЬКИМ ШКОЛЯРАМ РОЗПОВІЛИ ПРО БІЙ ПІД КРУТАМИ

В середу, першого лютого, в актовому залі шостої школи відбулась зустріч чорноморських старшокласників з кандидатом педагогічних наук, доцентом Інституту ВМС Національного університету «Одеська морська академія» Василем Івановичем Дяченко. Її організаторами виступило чорноморське міське об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Т.Шевченка, яке систематично проводить патріотичні заходи в школах міста. Цього разу лекція була побудована на розповіді про подвиг героїв Крут і становлення української державності.

DSC_2446 а

Перед початком лекції член «Просвіти» Віталій Живилко представив школярам і присутнім учасникам АТО гостя Василя Дяченко, з яким давно товаришують чорноморські просвітяни. Тема бесіди про бій під Крутами була обрана не випадково, адже як зазначив Віталій Петрович: «Битва під Крутами – це трагічна сторінка в нашій історії, багато років про неї навмисно замовчували, щоб українці не знали про подвиги свого народу. Трагічна подія того часу дуже суголосна подіям, які відбуваються сьогодні в Україні».

DSC_2425 а

Для зустрічі зі старшокласниками одеський викладач підготував презентацію про період становлення української державності 1917-1921 років, під час якої розповів про початок національної революції і утворення власних органів влади на чолі з Українською Центральною Радою, а також про бій під Крутами, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року під час наступу на Київ більшовицьких військ Муравйова. Тоді на захист країни встали об’єднані війська юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня. Захищаючи свій край загинули 300 студентів, які виступили проти 6000 більшовицького війська, до складу якого входили солдати, фронтовики та матроси більшовицької армії. 28 студентів потрапили в полон до більшовиків, яких розстріляли після страшних катувань.

DSC_2443 аDSC_2460 а DSC_2466 а

З собою викладач привіз книжки та періодичні видання, в яких згадується про трагічні події в історії нашої держави. Учні з цікавістю розглядали ювілейну медаль, на якій було засвідчено про проголошення в Києві на Софійській площі Акту Злуки в 1919 році, коли без примусу в єдину суверенну державу об’єдналися УНР та ЗУНР. На ній зображені герби двох держав: УНР – тризуб, ЗУНР – золотий лев на синьому фоні, а на звороті – Богородиця, яка є захисницею нашого народу.

DSC_2413 а DSC_2414 а

Під час бесіди Василь Дяченко представив багато наукових фактів і письмових джерел, які стали підтвердженням того, якою ціною українцям давалась власна незалежність. Особливу увагу доцент Інституту ВМС приділив Битві під Крутами, ходу бою, розповів про недостатню військову підготовку і оснащення курсантів, їхню вірність присязі народу, кількість загиблих та значення цієї трагічної події.

DSC_2455 а

 DSC_2427 а

— Це не поразка, а більше перемога – перемога духу, адже студенти виконали бойове завдання. Завдяки бою під Крутами було на чотири дні затримано московське військо (відступаючи юнкери підірвали колії) і це дало змогу урядові УНР вперше за понад 150 років (з часів скасування Гетьманщини) добитися міжнародного визнання України на переговорах у Бресті, – підсумував викладач.

DSC_2469 а DSC_2471 а

Потім хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять українських воїнів всіх часів. На згадку про зустріч В.І. Дяченко подарував голові Чорноморського об’єднання «Просвіта» календар, випущений до 100-річчя Української національної революції від громадської організації «Одесі – 600». А також запросив здобувати освіту в Інституті військово-морських сил України, викладачі і курсанти якого після анексії Криму Росією були переведені з Севастополя до Одеси. Влітку 2014 року рішенням Кабміну була ліквідована Академія ВМС ім. П.С. Нахімова, і на базі кафедри військової підготовки з’явився Інститут ВМС Національного університету «Одеська морська академія».

DSC_2415 а