СВЯТО АНДРІЯ, АБО ВЕЧОРНИЦІ ПО-ЧОРНОМОРСЬКИ

Андріївські вечорниці з варениками, калитою, пісенними виступами та цікавою розповіддю майстрині Варвари Гоцуляк про давні народні традиції і ворожіння пройшли напередодні свята Андрія в виставковій залі музею образотворчих мистецтв ім. О. Білого. В концертній програмі взяли участь ансамбль «Закохані в пісню» (керівник Віра Сокур) та Народний хор «Червона калина» (Яна Наумова). Гості заходу мали змогу ближче познайомитися з давніми українськими обрядами та налаштуватися зустрічати найголовніші зимові свята.

dsc_1901-%d0%b0

Андріївські вечорниці вже чотири роки поспіль проводяться в Чорноморську завдяки ініціативі Варвари Іванівни Гоцуляк та за підтримки місцевого відділу культури. Кожного разу зала наповнюється глядачами, які прагнуть зануритися в святкову атмосферу та дізнатися про традиції наших пращурів.

Наші предки цього дня вшановували Калиту, культ якого пов’язаний з Сонцем. Саме в цю пору дні стають коротшими і Сонцю потрібна допомога. Крім того, Калита – божество людської долі, саме тому на це свято заведено ворожити. На Андрія традиційно проходили вечорниці – напередодні, 12 грудня¸ хлопці та дівчата зустрічались, щоб поспівати, пожартувати, позмагатися, поворожити. Головною грою свята було кусання Калити – великого коржа у вигляді сонця, через який протягували червону стрічку і потім підвішували його під стелю.

dsc_1909-%d0%b0

 — День Андрія – старовинне ще дохристиянське свято Калити, з якого, можна сказати, починаються передріздвяні приготування. Взагалі народні зимові свята розпочинаються з Катерини, ми ж вже традиційно декілька років присвячуємо нашу програму саме до Андріївських вечорниць. Долучаються до дійства наші майстрині, пісенні колективи, юні виконавці. Я не раз думала, якщо не ми, то хто розповість молоді про старовинні українські традиції. Це дуже цікаво дізнатися про те, як гадали дівчата, які страви готували, як хлопці кусали калиту, що промовляли, про що мріяли, — поділилася Варвара Гоцуляк.

dsc_1925-%d0%b0 dsc_1921-%d0%b0

На зустрічі присутні старшого віку й самі пригадували, як вони ворожили і як світкували День Андрія. І таких способів гадання було безліч: ворожіння на балабушках (маленьких булочках), гукання під вікнами, розгадування снів. А ще магічні дії нерідко супроводжувалися різними промовками: «Андрію, Андрію, я на тебе коноплю сію, спідницею волочу, бо дуже заміж хочу», «Суджений-ряджений, йди до мене вечеряти», тощо.

dsc_1911-%d0%b0

Окрім того, під час заходу можна було познайомитися з роботами місцевих майстринь народної творчості з клубу «Берегиня». В залі розмістилися ляльки-мотанки Варвари Гоцяляк, а також 60 її веселих сніговичків, а ще різноманітні сувеніри і прикраси Оксани Степанової і Штельман Тетяни, картини з морськиї камінчиків Валентини Манідакі, вишиті картини Тетяни Пилипенко, вишиванки, тощо. А ще гості свята мали змогу взяти участь у безпрограшній лотереї.

dsc_1862-%d0%b0dsc_1878-%d0%b0  dsc_1894-%d0%b0 dsc_1889-%d0%b0

І звичайно, справжньою окрасою вечорниць стали виступи пісенних колективів – ансамблю «Закохані в пісню» та Народного хору «Червона калина», які створили колоритне дійство й передали веселий настрій, жарти і сміх.

dsc_1944-%d0%b0 dsc_1938-%d0%b0

Керівник хору Віра Сокур зазначила, що й самі виконавці отримали величезне задоволення від того, що долучаються до відтворення та популяризації українських народних традицій, а також подякувала організаторам Андріївських вечорниць за такий атмосферний захід. Директор Палацу культури Світлана Кучеренко відзначила Варвару Гоцуляк подякою за відродження і збереження народних традицій й обрядів, української вишивки.

dsc_1970-%d0%b0

dsc_1954-%d0%b0

Після заходу всі охочі мали змогу поласувати смаколиками (варениками, млинцями, узваром), якими їх частували чорноморські господарочки та керівництво кафе «Таймир». А ще Варвара Іванівна запросила всіх містян на День Варвари, який відзначається 17 грудня. В цей день в виставковій залі музею образотворчих мистецтв майстриня буде вчити вишивати весільні рушники.

dsc_1955-%d0%b0

 — Буду розповідати і показувати, як правильно починати вишивати рушники, з якою молитвою. Бо Варвара – покровителька рукодільниць, і в народі не випадково кажуть: «Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і мене навчила». Тому запрошую всіх 17 грудня о 14:00 долучитися до вишивання рушників.