ГУЧНА ПРЕМ’ЄРА ВІД «ЧЕРВОНОЇ КАЛИНИ»

Незабутнім і вражаючим стало святкування тридцятирічного ювілею Народного хору «Червона калина», який підготував для своїх слухачів музичну виставу за мотивами оперети «Весілля в Малинівці». Переповнена глядацька зала Палацу культури зустріла улюблений співочий колектив гучними оваціями, квітами та щирими усмішками. Адже цей добре відомий в Чорноморську та поза його межами колектив за свою багаторічну плідну працю встиг завоювати прихильність поціновувачів української народної пісні. Завдяки талановитому керівнику Яні Наумовій хор вийшов на новий етап свого розвитку та продовжує приємно дивувати своїх прихильників. І таким неочікуваним для всіх подарунком від колективу з нагоди його 30-річчя став мюзикл «Весілля в Малинівці».

dsc_1582-%d0%b0

Народний хор «Червона калина» з’явився на базі Іллічівського судноремонтного заводу в 1986-му році. Його очолила Наталя Трохимівна Ямницька, яка розпочала проводити регулярні репетиції з учасниками хору, відточувати їхню співочу майстерність, розширювати репертуар. Хор виїжджав на різноманітні конкурси і фестивалі, виступав навіть за кордоном. Багато років з хором плідно працював його наступний керівник – композитор-пісняр Ю.М. Штельмах, ім’я якого зараз носить Всеукраїнський фестиваль української народної пісні «Серпневий заспів». Юрій Миколайович підняв виконавську майстерність колективу на високий рівень, а твори його авторства і досі є в репертуарі хору. Коли «Червона калина» залишилася без хормейстера, начальник відділу культури Ю.А. Крістанова запросила на цю творчу посаду молоду співачку і новатора Яну Наумову. За чотири роки її керівництва майже повністю оновився репертуар «Червоної калини», а ще вимогливому спеціалісту вдалося залучити до складу колективу молодших за віком вокалістів. Взявши такий курс на омолодження колективу та новаторський підхід до звучання і сучасного музичного аранжування народних пісень, хор зумів розширити аудиторію своїх слухачів.

dsc_1630-%d0%b0

Про те, чому саме для відзначення 30-річчя хору була обрана вистава за мотивами відомої оперети «Весілля в Малинівці» і те, як проходили репетиції, розповіла керівник «Червоної калини». За словами  Яни Наумової, колектив часто дарує своїм слухачам концертні програми, приймає участь в міських заходах, а таку поважну подію, як свій ювілей, вирішив відзначити по-особливому. Учасники хору взялися представляти свою творчість в новій для себе формі – музичній опереті. І такій відомій, як комедійна оперета «Весілля в Малинівці» (написана в 1936 році Б. Олександровим), яка після своєї екранізації увійшла в золотий фонд вітчизняного кіно. Проте чорноморці не робили прив’язки до історичного минулого й оминули ідеологічну складову твору.

dsc_1602-%d0%b0 dsc_1622-%d0%b0

Підготовлена чорноморськими виконавцями вистава переносить нас в звичайне українське село, жителі якого переживають радісні і сумні події, вірять в кохання і перемогу добра над злом, чекають скорішого настання миру. Вона дійсно вийшла душевною, яскравою, насиченою українським колоритом та творчим запалом самих учасників, які вклали в спільну роботу стільки енергії, майстерності та позитивних емоцій.

dsc_1644-%d0%b0

Керівник хору Яна Наумова вправно реалізувала всі свої режисерські пошуки та задуми, а деякі професійні поради вона отримувала від своєї мами Інни Сірооченко, яка за фахом режисер. Ідею створити виставу за мотивами оперети молодий хормейстер виношувала вже декілька років. Якось Яна шукала лібрето з оперети «Весілля в Малинівці» і випадково знайшла всю партитуру музичного твору, яку переклала українською мовою.

dsc_1723-%d0%b0 dsc_1709-%d0%b0

Робота над виставою розпочалась в серпні цього року, а вже в жовтні на сцені Палацу культури закипіли багаточасові репетиції. Учасники доповнили сценарій мюзиклу своїми хоровими піснями, які органічно вплелись в сюжетну канву твору. Під час музичної вистави можна було насолодитися майстерним виконанням таких пісень, як «Чорноморочка», «Садок вишневий», «Степом», «Лелеча доля», «Гарний козак», тощо. Окрім того, глядачі почули упізнавані мелодії самої оперети, такі як тема Попандопуло, Андрійка та Ярини, а ще дует Назара та Софії під супровід акомпаніатора хору Юрія Плохотнюка. Прикрасили виставу не менш яскраві номери «Гопак» та «Українська кадриль» у виконанні Народної студії сценічного танцю «Полундра». Таким чином, в музичній виставі задіяли близько 60 учасників, з них 24  – самі червонокалинівці, серед яких були навіть ті, хто стояв у самих витоків появи хору. Це Євгенія Свєрчкова, сімейна пара – Зінаїда та Петро Лотишко. Багато хто з учасників вже у поважному віці, проте це не заважало їм приходити на репетиції, самореалізовуватися, почувати себе молодими душею і сповненими сил.

dsc_1640-%d0%b0

 dsc_1636-%d0%b0

—  До кого б я не зверталася з пропозицією взяти участь у виставі, всі з радістю погоджувалися. На допомогу прийшли солісти Народного ансамблю танцю «Дана», вихованці вокальної студії «Mainstream», працівники Палацу культури, талановиті друзі. Хочеться ще подякувати Інні Кудрявцевій та Ользі Овсейчук, які відповідали за налаштування світла і звуку. Спочатку ніхто з учасників не вірив, що в нас все вийде, адже всі вони не є професійними акторами. І для нас самих великою несподіванкою став повний аншлаг у залі, що переглянути наш виступ прийшло стільки людей, які нас так гарно зустріли, — поділилася Яна Наумова.

dsc_1748-%d0%b0dsc_1709-%d0%b0 dsc_1668-%d0%b0

Під час вистави глядачі побачили на сцені добре знайомих головних героїв музичної оперети: Яринку (Єлизавета Шереметьєва) і Андрійка (Антон Старуш), пана-атамана Гриціана Таврічєского (Володимир Кунянський), Попандопуло (Яків Беженар), Яшку-артилериста (Олександр Паламарчук) і діда Нечипора (Петро Лотишко), Назара (Максим Скоблінський), Софію (Раїса Бодян). Їм вдалося передати характери персонажів, наповнити виставу гумором і яскравими цитатами, багато з яких з моменту виходу кінострічки стали крилатими виразами.

Після закінчення вистави всі охочі виступили з поздоровленням учасників з прем’єрою та ювілеєм. Першою привітала «Червону калину» начальник відділу культури Ю.А. Крістанова:

dsc_1798-%d0%b0

— За своє тридцятиріччя цей співочий колектив пережив і злети, і творчі падіння, але любов до мистецтва перемогла.  Яна зуміла об’єднати різні покоління учасників, зберегти старий і середній склад, а ще залучити нових вокалістів. Може хтось не поділяє креативний підхід цього керівника, і вважає, що хор втратив «народну жилку». Але, щоб колектив жив і розвивався, вдихнув новий струмінь і вражав своїми виступами різновікову аудиторію, потрібно виходити на нові творчі експерименти. Сьогодні ми побачили результат цієї плідної роботи – те, як виконавці виходять на сцену з палаючими очима, горять улюбленою справою, співають від душі. Фахівці високо оцінили їхній творчий ріст і в цьому році надали хору звання «Народний». Колектив це заслужив, і я впевнена, що попереду в них ще багато вражаючих виступів.

А ще начальник відділу культури зазначила, що подарунком до ювілею «Червоної калини» став пошив для учасників хору сценічних костюмів –  невід’ємної складової концертного життя артистів.

Далі свої побажання ювілярам висловлювали перший керівник хору Н.Т. Ямницька, директор ПАО «ІСРЗ» М.Ю. Дудніков, начальник відділу у справах сім’ї, молоді і спорту С.П. Фурсова, керівники творчих колективів Палацу культури. Вокальний рівень та акторський хист вокалістів високо оцінили і просвітяни Валентина Сидорук й Олександр Кривошапка. Всі гості бажали колективу творчого довголіття, наснаги, здоров’я і надалі продовжувати тішити своїх слухачів гарними піснями.

dsc_1802-%d0%b2 dsc_1814-%d0%b0

— «Червона калина» – ви дуже рідні, справжні і щирі. Летіть на своєму творчому шляху довго, високо і радісно. Серце сьогодні і «стискалось і розгорталося», були сльози щастя і болю. Те, що ви показали, йшло із глибини душі, і зуміло торкнути серця всіх присутніх, — поділилися своїми враженнями керівник ансамблю «Дана» Наталя Іванова.

dsc_1825-%d0%b2 dsc_1818-%d0%b0

Після такої кількості теплих відгуків, глядацької віддачі та оплесків, керівник «Червоної калини» замислилася над тим, щоб ще декілька разів показати музичну виставу «Весілля в Малинівці» в Палаці культури та будинках культури в Малодолинському й Олександрівці. Адже за час підготовки було проведено стільки роботи й витрачено стільки сил, що колективу хочеться поділитися її результатами і з іншими глядачами. Без сумніву, з таким ентузіазмом і творчим запалом червонокалинівці і всі учасники цієї феєричної музичної вистави ще не раз здивують всіх нас.

dsc_1787-%d0%b0

dsc_1823-%d0%b0

dsc_1770-%d0%b0