СПІВОЧИЙ СЕРПЕНЬ В ЧОРНОМОРСЬКУ

На фестиваль української народної пісні «Серпневий заспів» ім. Ю. Штельмаха, який проходив в Чорноморську з 5 по 7 серпня злетілися, мов журавлики, хорові колективи зі всієї України. Десятий рік поспіль саме в ці спекотні дні місто перетворюється на великий пісенний майданчик. Народну душевну пісню чутно всюди: і на відкритті колоритного «Містечка майстрів», і під час урочистої ходи колективів вулицями міста, на святкових сценах, з парків та пляжів, де в вільні від виступів години відпочивають голосисті гості. Вперше в історії фестивалю його відкриття пройшло на Приморських сходах, де розмістилися учасники хорів та сотні глядачів.

DSC_1381 а

В цьому році на «Серпневий заспів» завітало 37 співочих колективів з усіх областей України, а також більше 50 майстрів народної творчості. Вздовж алеї в Приморському парку розмістилися умільці декоративно-ужиткового мистецтва.  На ярмаркуванні можна було подивитися та придбати собі різноманітні вироби з дерева, вовни, глини, лози, а також жіночі прикраси, витинанки, вишитий одяг, твори живопису. Ціни на деякі витвори ручної роботи, особливо вишиванки, дійсно «кусалися», проте, якщо порахувати скільки часу і матеріалу витратили на їх створення майстрині, можна зрозуміти, звідки така дорожнеча.

DSC_0989 аDSC_1047 а

На церемонії відкриття містечка майстрів виступили секретар чорноморської міської ради Ольга Боровська, начальник відділу культури Юлія Крістанова, яка зачитала привітання від заступника Міністра культури Т.В. Мазур, керівник благодійного фонду «Дорога к свободе» Людмила Ткаченко. В цей день також було поставлено новий рекорд мером «Містечка майстрів», чорноморською майстринею Варварою Гоцуляк, яка зробила 1100 янголят в стилі лялька-мотанка. Частину робіт невгамовної та чуйної жительки міста запустили в небо, в пам’ять тих, кого вже немає з нами, інших янголят передали керівникові БФ «Дорога к свободе», яка опікується хворими дітками, інші – учасникам хорових колективів.

DSC_1116 а DSC_0974 а

А ще «Містечко майстрів» вкотре відкрилось для того, щоб не тільки поярмаркувати, але й знайти нових друзів, отримати задоволення від споглядання гарних речей,  відчути колорит Одещини та України. Організатори «Серпневого заспіву» приклали великих зусиль, щоб до Чорноморська приїхало якомога більше талановитих народних майстрів. Серед них були як вже постійні учасники заходу, так і ті, хто вперше завітав до містечка. Народний майстер України Тетяна Аргатюк, яка щороку приєднується до такої культурної події в Чорноморську, зазначила:

DSC_1096 а

— На фестивалі «Серпневий заспів» мелодія пісні поєднується з мелодією рук майстринь, тому тут така чудова атмосфера. Кажуть приємно ходити і дивитися на вироби, а по-іншому бути не може! Кожен майстер, хто працює, знає, що з поганим настроєм нічого не створиш. Тому тут все зроблено з щирою доброю душею.

DSC_1103 а DSC_1071 а DSC_1052 а

Дари Карпат до Чорноморська привезла майстриня з міста Косово Жанна Капінус. Окрім вирощених у себе на подвір’ї рідкісних квітів едельвейсів, жінка представила екологічну продукцію з високогір’я, яку збирала власноруч – фітозбір для заварювання ароматного чаю, ягоди, горіхи. Свою продукцію закарпатська гостя давала скуштувати «на пробу».

DSC_0985 а

Вишиванки на любий колір і смак представила майстриня з Чернівецької області Ярослава Щербань. Проживає жінка у селі Ошихліби Кіцманського рійону, Батьківщині Володимира Івасюка, де займається старовинною сімейною справою – вишивкою і ткацтвом, а також розвиває сільський туризм.

DSC_1050 а

—  В тому році відкрили з чоловіком майстерню, де розмістили чотири ткацькі станки, українську піч, щоб пригощати гостей смачними стравами. До нас приїздять туристи, яким ми показуємо майстер-класи по ткацтву, вишивці. Ці знання мені дісталися від моєї мами, якій передала свій досвід ще моя бабуся. Колись бабуся розказувала, що вчилася вишиванню та ткацтву саме на уроках в школі. І я вважаю, що такі знання для жінки ніколи не завадять і прийдуться в нагоді. Тому і навчила ткацтву і різним технікам вишивання свою доньку. В тебе може бути будь-яка професія, але якщо ти вмієш щось робити своїми руками – ти вже не пропадеш, — поділилася майстриня.

Про організаційні моменти проведення фестивалю детальніше розповіла директор Палацу культури Світлана Кучеренко. За її словами, робота з підготовки до «Серпневого заспіву» розпочалася ще в квітні, і в цьому році захід мав деякі зміни в проведенні:

DSC_1126 а

— Ми вирішили розширити дозвіллєву програму для гостей, запропонували екскурсійну програму в етно-парк «Нью-Васюки», катання на катерах, творчі зустрічі, виставки, круглі столи, відвідування експозиції «Історія «Серпневого заспіву». Запросили представити свої художні роботи онучку Юрія Штельмаха Наталію Ратнікову. Ми відкриваємо місту нові імена і таланти родини Штельмахів. Мені особисто приємно, що цього року сюди прибув колектив «Лілея» з Донецької області, адже за десять років існування фестивалю колективи з Донеччини ще не приймали участь. Вперше ми отримали офіційну і матеріальну підтримку від Міністерства культури України, звісно ж, велику частину фінансування взяла на себе міська влада.

Також директор Палацу культури додала, що нововведенням цьогорічної програми стала зміна міста проведення урочистої церемонії відкриття:

  — Це пов’язано з тим, що ми представляємо Чорноморськ, як потужний рекреаційний та туристичний центр. Запрошуємо учасників творчих колективів і відпочиваючих приїжджати в наше місто, де можуть насолодитися прекрасними краєвидами навколішньої природи та познайомитися з талановитими жителями міста. Перший співочий день проводили в амфітеатрі Приморських сходів під відкритим небом, щоб розмістити якомога більше глядачів.

DSC_1419 аDSC_1445 а

Традиційно урочистому відкриттю фестивалю передувала хода колективів вулицями міста. Це видовищне дійство з різнобарв’ям українських народних костюмів, щирими посмішками, привітаннями, і гарною співочою атмосферою захопило все місто. Біля Палацу спорту колективи вишукувались в довжелезну колону і йшли вулицями 1 Травня, по Парковій до Приморських сходів під супровід духового муніципального оркестру.

DSC_1367 а

До початку ходи учасники знайомились з іншими колективами, розспівувалися, роздивлялися костюми, виглядали знайомі обличчя та ділилися враженнями. Серед них були маститі виконавці, які вже всьоме приїздять до Чорноморська, і мають гран-прі фестивалю – народний аматорський хор «Галичина». «Галичина» з’явилася в 1963 році, родзинкою колективу є те, що в ньому співають медпрацівники Чортківської районної центральної лікарні. Керує хором Іван Володимирович Кікіс, кількість учасників нараховує близько 40 виконавців віком від двадцяти до вісімдесяти років.

DSC_1203 а DSC_1341 а

— Приїхали на фестиваль з гарним настроєм, а після смачного обіду він став ще кращим (шуткують виконавці). Ми дізналися, що в Чорноморську, між іншим, проживають наші землякі з Чортківська, і хочеться, щоб вони дізналися і почули нас. Завжди привозимо яскраві спогади про фестиваль, який для нас асоціюється з морем емоцій і морем води. Ми приймаємо участь ще в багатьох Всеукраїнських співочих конкурсах, наприклад, їздимо на фестиваль студентів-медиків та працівників лікувальних установ України «Ліра Гіпократа», а також фестивалі-конкурсі народного співу імені Порфірія Демуцького. Встигли об’їздити майже всю Україну, і виступали закордоном – в Польщі, Білорусі, — розповіли учасники вокального колективу.

Протягом трьох фестивальних днів пісенними майданчиками стали амфітеатр Приморських сходів та літня зала ІМТП. В своїх виступах колективи передавали тепло своїх сердець, щирі емоції, любов до рідної землі. Зі сцени лунали жартівливі і тужливі пісні, адже ще наші прадіди знали, що з піснею легше подолати біль і гіркоту втрати, тяжкі випробування долі. Також учасники виконували й пісні в обробці композитора Ю. Штельмаха.

DSC_1428 а DSC_1439 а

— Колективи представили твори Юрія Миколайовича, які мають в своєму репертуарі і співають у себе на концертах. Багато хормейстерів опрацьовують нові пісні на слова Ю. Штельмаха, а місцеві поети присвячують його пам’яті свої вірші. Навколо фестивалю ведеться потужна творча робота. Гадаю, що наш чорноморський композитор заслужив цього своєю працьовитістю і любов’ю до української пісні. Вже стільки років фестиваль є великим пісенним святом країни, де єднаються люди всіх областей нашої України, — поділилася дружина Ю. Штельмаха Валентина Сергіївна.

Дуже швидко промайнув фестивальний час. Виконавці з однієї великої пісенної родини увезли з собою нові враження та спогади. Окрім того, всі учасники залишились переможцями, адже в цьому році конкурсна програма не передбачалась. Всі колективи стали лауреатами, отримали дипломи учасників фестивалю, панно з його логотипом у вигляді журавлика, які виконав чорноморський скульптор Євгеній Хоперський, та пообіцяли в наступному році зустрітися вже на XI Всеукраїнському фестивалі української народної пісні «Серпневий заспів» в Чорноморську.

DSC_0965 а  DSC_1057 а  DSC_1155 а DSC_1171 а DSC_1177 а DSC_1179 а DSC_1181 а DSC_1193 а DSC_1197 а DSC_1211 а DSC_1213 а DSC_1215 а DSC_1219 а DSC_1222 а DSC_1223 а DSC_1229 а DSC_1238 а DSC_1244 а DSC_1254 а DSC_1258 а DSC_1272 а DSC_1285 а DSC_1297 а DSC_1305 а DSC_1307 а DSC_1310 а DSC_1315 а DSC_1318 а DSC_1322 а DSC_1329 а DSC_1330 а DSC_1364 а DSC_1396 а DSC_1412 а