ВІН ПІСНЕЮ ЖИВ І З ЛЮБОВ’Ю ТВОРИВ

Він був між нас, ходив і жив.
Душею бачив щирість і підлоту,
Вітчизні рідній правдою служив,
Себе запрігши в каторжну роботу.
Творив свою мелодію життя
В тональності, узгодженій з душею,
І в співі щирому без каяття
Не гендлював ніколи нею….
(уривок з вірша Валентини Сидорук, присвяченого Юрію Штельмаху)

На початку липня в Палаці культури пройшов культурний захід, присвячений 80-річчю від дня народження талановитого українського композитора-пісняра, хормейстера, поета, педагога, нашого земляка Юрія Миколайовича Штельмаха. Вшанувати світлу пам’ять видатного жителя Чорноморська, а також насолодитися творчою спадщиною цієї надзвичайно обдарованої і чуйної людини-філантропа зібрались його рідні, колеги, друзі та інші поціновувачі української народної культури. Ім’я Юрія Штельмаха носить і щорічний Всеукраїнський фестиваль хорового співу «Серпневий заспів», який вже вдесяте відбудеться в нашому місті.

DSC_1590 а

Перед тим, як потрапити в театральну залу ПК, всі глядачі мали змогу переглянути виставку фотографій, на яких були зафіксовані найяскравіші моменти з біографії Юрія Штельмаха, а також різнобічні зацікавлення нашого земляка. Ось перед нами молодий батько, диригент, музикант, керівник хору «Червона калина», спортсмен, мисливець – людина з безліччю захоплень, яка всюди встигала, цінувала життя і прославляла свій рідний край.

DSC_1546 а

DSC_1553 а

Вечір пам’яті відкрила дружина Юрія Штельмаха Валентина Сергіївна, яку знають в місті, як талановиту майстриню народної вишивки і організатора пісенного фестивалю «Серпневий заспів».

— Минуло вже 16 років, як немає з нами Юрія Миколайовича, але ми продовжуємо його працю по створенню української пісенної аури, — розповідає майстриня. — Цього року вже вдесяте в Чорноморську проходитиме фестиваль народної пісні «Серпневий заспів». І на ньому виступатимуть хори, які несуть творчість Ю. Штельмаха в люди. Спасибі всім присутнім за те, що любите українське мистецтво, а виконавцям – за подаровані хвилини щастя. Юрій Миколайович знаходиться тут поруч з нами, і житиме в наших серцях.

DSC_1573 а

Юрій Миколайович Штельмах народився 2 липня 1936 року, і вважав себе корінним жителем одеської Молдаванки. Захоплювався футболом, навіть одержав запрошення тренера «Чорноморця» перейти в його команду, займався також боксом. У 16 років хлопець потягнувся до музики. Велику роль у його музичному вихованні відіграв викладач Георгій Духанов. Не дивлячись на матеріальні скрути, мати Юрія Єфросинія Митрофанівна придбала синові баян, і він почав серйозно займатися музикою. У 1955 році вступив до верстатобудівного технікуму. З 1956-1959 рр. проходив строкову службу в армії (у м. Бельци в Молдавії). Після армії продовжив навчання, проте технікум так і не закінчив, пішов навчатися до Одеського музичного училища. У 1959 році зустрів свою долю – Валентину Сергіївну. Юрій Миколайович одружився, і вже разом з дружиною переїхав до Львова, де став студентом Львівського музичного училища, яке закінчив з червоним дипломом. Трохи пізніше навчався в Одеському педагогічному інституті ім. К.Д.Ушинського на диригентсько-хоровому відділенні.

В 60-х роках біля Одеси народжувалося молоде місто Іллічівськ (нині Чорноморськ), куди і переїхала сімейна пара після Львова. Трудовий шлях Юрія Миколайовича розпочався у музичній школі, а потім він навчав музиці дітей у сільських школах Овідіополя, Мар’янівки, Йосипівки, Новоградівки, Доброолександрівки, Барабоїв.

DSC_1549 а

В житті Юрія Миколайовича були і важкі часи, проте він ніколи не зупинявся творити і продовжував відкривати красу і чарівність української народної пісні. Написав 40 своїх авторських пісень, обробив понад 60 народних. Сьогодні їх співають хорові колективи з багатьох областей України.

DSC_0875 а

В концертній програмі, присвяченій 80-річчю від дня народження нашого видатного земляка, звучали його вірші, які зачитували ведучі вечора Сергій Жмакін, Єлизавета Шереметьєва, учасниця хору «Надія» І.Б. Гринчак, просвітяни. Зі сцени лунали пісні у виконанні народного хору ветеранів «Надія», вокального ансамблю «Закохані в пісню», хору народної пісні «Червона калина». Танцювальною окрасою вечора були й хореографічні номери народного ансамблю танцю «Дана». Багато спогадів про пісняра подарували друзі, знайомі, колеги, які окрім декламування творів Штельмаха читали й свої авторські вірші, присвячені талановитому поетові.

DSC_1600 а DSC_1585 а DSC_1604 а

Спогадами про композитора-пісняра поділився його найближчий друг Геннадій Ляхов. За його словами, Юрій Миколайович був надзвичайною людиною, яка полюбляла не тільки музику, але й активний спорт (футбол, бокс, плавання, біг на дистанції), була мандрівником і затятим мисливцем на перепелів. Познайомився з ним в піонерському таборі «Чайка», а в студентські роки хлопці разом опинилися на Чернігівщині в селі Михайлівка, де за декілька днів створили багаточисельний музичний ансамбль з односельчан, який на районному фестивалі художньої самодіяльності посів перше місце, а потім й став переможцем на конкурсі вже в самому Чернігові. Адже в Ю.М. Штельмаха був той дивовижний творчий запал і любов до музики, якою він заряджав оточуючих.

DSC_1652 а DSC_1548 а

Окрему сторінку в життєписі пісняра займає керування хором української пісні «Червона калина», якому Юрій Миколайович присвятив дванадцять років свого життя. Разом з хором провели безліч концертів в рідному місті та навіть виступали закордоном. Юрій Штельмах написав цілу низку авторських творів для цього колективу. Так у репертуарі хору з’явилися такі створені композитором пісні, як «Україно моя», «Рідне поле», «Пісня про Іллічівськ» та інші. І сьогодні хор «Червона калина», яким керує вже молодий енергійний хормейстер Яна Недорчук, виконує багато українських пісень в обробці Ю.М. Штельмаха.

DSC_1551 а DSC_0051 а

— Юрій Миколайович був хормейстером від Бога, з абсолютним слухом і композиторським хистом, вмів працювати з хористами і підняв колектив на високий рівень. Коли «Червона калина» виступала в Києві, керівник хору ім. Г. Верьовки Анатолій Авдієвський високо оцінив наш спів на 4 голоси, — розповіла учасниця хору «Червона калина» Євгенія Свєрчкова.

DSC_0010 а

В усіх справах та творчих пошуках Ю.М. Штельмаха завжди його підтримувала дружина Валентина Сергіївна, яка і зараз продовжує справу свого чоловіка – популяризує українську культуру та мистецтво, проводить просвітницькі зустрічі і творчі проекти. Саме їй присвятила свій вірш соратниця та помічниця в проведенні фестивалю «Серпневий заспів» чорноморська майстриня Варвара Гоцуляк. Так, не дивлячись на болючі удари долі, бо майже водночас В.С. Штельмах втратила чоловіка і сина, вона несе життєву наснагу, продовжує викладати в судноремонтному ліцеї і передавати свої знання наступному поколінню.

DSC_1674 аDSC_1564 а

Перед вечором пам’яті Варвара Іванівна провела благодійну безпрограшну лотерею зі своїми авторськими лотами, під час якої розповіла, як проходить підготовка до головної пісенної події серпня в нашому місті:

— Підготовка йде дуже активно. Вже 30 народних умільців зі всієї України висловили бажання приїхати і представити свої роботи в «Містечку майстрів». Всі знають, що в нас гарно і гостинно. Зараз вирішуємо питання з розселенням учасників. Будемо раді всіх бачити на фестивалі, який пройде з 5 по 7 серпня.

В цей день до Палацу культури завітало багато гостей, щоб підтримати добрі традиції чорноморських майстринь. Серед глядачів були й їхні давні колеги з музею Пирогово Тетяна Федорівна та Анатолій Іванович, які поділилися враженнями від культурного заходу:

DSC_1566 а

— Все було щиро і сердечно. Душа відпочивала, коли переглядали виступи учасників концерту. Номери вражали своєю різножанровістю. Ми вже не вперше приїжджаємо до квітучого Чорноморська, щоб надихнутися творчістю Штельмаха та його піснями у виконанні багатьох хорових колективів з України. Хочеться, щоб ці заходи активніше рекламувалися і про них дізнавалося якомога більше людей.

DSC_1641 а DSC_1628 а DSC_1659 а DSC_1612 а DSC_0061 а DSC_0019 а

 

Leave a Comment