СВЯТО ВИШИВАНОК, ВЕСНИ ТА ЛЮДЯНОСТІ

Минулої неділі в Чорноморську пройшов Марш вишиванок, який зібрав близько півтисячі вдягнутих в український національний одяг жителів Чорноморська та гостей з Одеси. В підготовці і проведенні патріотичного заходу прийняли активну участь волонтери міста, благодійний фонд «Єдність», громадські об’єднання «Толока», «Рапіра», «Щире серце», громадське формування «Форт», Чорноморська кулінарна сотня, Федерація бодібілдингу та фітнесу, МОА Festival, просвітяни та небайдужі містяни.

DSC_0570 а

 В рамках свята учасники патріотичної ходи пронесли вулицями міста 100-метровий прапор України і спустилися з ним Приморськими сходами. А потім жителі міста долучилися до благодійного марафону, де можна було не тільки придбати сувенірну продукцію та поласувати смаколиками і морозивом, але й послухати лекцію про символіку української вишивки від організатора одеського «Мегамаршу у вишиванках» Наталії Михайленко, навчитися виконувати рухи українського народного танцю під час хореографічного майстер-класу Ольги Феофанової, познайомитися з творчістю поета-просвітянина Михайла Островського. А ще перехопити подих від виступів чемпіонів України та призерів міжнародних змагань з годзю-кай карате-до (тренер Юрій Вітрук). Всі зібрані на марафоні кошти призначалися Одеському військовому шпиталю на закупівлю потрібних ліків для солдат.

DSC_0550 аDSC_0684 а

За словами громадської активістки, співзасновниці БФ «Єдність» Євгенії Завалій, головним меседжем цьогорічного Маршу вишиванок стало те, що становлення української нації і держави вже відбулось, і тепер настав час її зміцнювати і розбудовувати. Важливо показувати нашій громадськості, що в місті є патріотично налаштовані жителі, які розвивають місто і свою державу. І з якими труднощами, випробуваннями український народ не стикався, вже ніщо і ніхто не зведе нас з обраного шляху. Тому зараз потрібно робити все можливе, щоб допомогти країні, і продовжувати розпочату справу.

DSC_0592 а

Цього року кількість учасників чорноморської ходи була більшою ніж торік. А ще підтримати місцевих жителів приїхали одесити, учасники «Мегамаршу у вишиванках». Адже саме від них чорноморські волонтери підхопили ідею провести такий захід в рідному місті. Про те, як з’явився одеський марш вишиванок розповіла його організатор Наталя Михайленко:

DSC_0482 а

«Мегамарш у вишиванках» має свій логотип, правила, узгоджені з оргкомітетом патріотичні гасла. Вперше він відбувся в Одесі 22 вересня 2012 року, і тоді кількість учасників становила близько 150 людей. А цього разу до патріотичного яскравого дійства долучилось вже декілька тисяч одеситів. Захід повністю аполітичний, і проходить як сімейне свято, до якого долучаються цілі родини, вдягнуті у вишиванки. Сама ідея проведення вишиванкових маршів була започаткована київськими студентами ще у 2008 році. Вона сподобалася нам і дуже швидко стала поширюватися різними містами України, і навіть вийшла за межі нашої держави. Ось сьогодні, марш вишиванок проходить не тільки в Чорноморську, але й в Лондоні, до речі, там з 2013 року дуже активно розвивають ці ініціативу. Потім вишиванкові паради підтримала Японія, Польща, Андорра, Казахстан, тоді ще до переломних подій і Росія. Не так давно приєдналися Мозамбік і Австралія.

DSC_0464 а

Громадська діячка підтримала думку, що вишиванкові марші в майбутньому можуть стати українською візитівкою, на кшталт всесвітньо відомих карнавалів.

— Так і буде. Але сильної підтримки від влади я би не хотіла, тоді би на ці заходи зганяли школи, студентів. Я цього не хочу. Коли приймаєш участь за велінням серця і душі, тоді це, дійсно, справжнє свято, від якого отримують задоволення не тільки учасники, але і перехожі на вулиці, — підкреслила організатор.

А наостанок Наталія Михайленко дала декілька порад шанувальникам українського народного вбрання, як вибрати собі вишиванку:

— Коли я одягаю вишиванку, відчуваю себе захищеною, адже вишиванка – це оберіг і генетичний код нації. Найголовніше не просто вдягнути традиційне вбрання, а відчувати, що це твоя річ. Коли мене питають, якою має бути вишиванка, я розповідаю, що звичайно, ручна вишивка має більшу енергетику, проте машинна теж має орнамент, який несе функцію оберега. Ми живемо в 21 сторіччі, і зараз твориться нова культура. На жаль, в Одесі ще не так багато майстринь, але я думаю, це питання часу. Українці повертаються до своїх коренів, починають цікавитися орнаментами, вишивкою. І якщо в вашій шафі ще немає вишиванки, то настав час її придбати.

 DSC_0452 а

В цей день на учасників свята чекав показ документальної стрічки про героїв, які не зрадили Україну «Крим. Як це було» від кіностудії «Вавилон’ 13» в розважальному центрі «Метрополіс». Там і відбулась зустріч з військовими з Криму – членами екіпажу українського корвету «Тернопіль». За словами організаторів, дістати цей фільм для показу на великому екрані було важко, адже  ця стрічка потрапила до програми Берлінського кінофестивалю, і його ще немає в прокаті. Українські глядачі моли можливість познайомитися з фільмом лише під час прем’єрних показів, які відбулись в березні в п’ятьох містах країни. Унікальний шанс переглянути цей кінотвір отримали і жителі Чорноморська. Стрічка містить документальні кадри, а в його основі – історії моряків, льотчиків, десантників і морських піхотинців.

DSC_0933 а

На травневому благодійному марафоні вдалося зібрати 10372 гривні на ліки для Одеського військового шпиталю. Організатори подякували за фінансову допомогу ООО «Клімат контроль», а також фірмовому бювету очищеної питної води «АУРА», компанії «Люм’єр» і всім небайдужим, хто допоміг створити в місті таке свято української душі, традиційного вбрання та неповторного колориту.

Волонтери пообіцяли і далі готувати для жителів міста багато цікавинок і нові форми проведення благодійних марафонів. Отож чекайте на нові анонси, і долучайтесь до заходів. Адже, хоч наша держава переживає нелегкі часи, подібні заходи дуже потрібні для згуртованості, спілкування з однодумцями, і підтримки тих, кому зараз так необхідна наша допомога.

DSC_0437 а DSC_0462 а DSC_0508 а DSC_0511 а DSC_0528 а DSC_0536 а DSC_0580 а DSC_0608 а DSC_0611 а DSC_0713 а DSC_0745 а DSC_0760 а DSC_0776 а DSC_0780 а DSC_0783 а DSC_0896 а DSC_0916 а

Leave a Comment