БРАТИ КАПРАНОВИ ПРИВЕЗЛИ ДО ЧОРНОМОРСЬКА СВІЙ НОВИЙ РОМАН

6 травня в бібліотеці імені І. Рядченка відбулась зустріч з відомими українськими письменниками – Братами Капрановими, які презентували свій історичний роман «Забудь-річка». В нашому місті майстри слова опинилися в рамках літературного турне півднем України, під час якого вже встигли побувати в Миколаєві та Одесі. Спілкуючись з жителями Чорноморська, автори розповіли про задум, сюжетні лінії роману і його головних героїв. Особливу увагу письменники приділили такому явищу, як стирання історичної пам’яті поколінь, яке і лягло в основу їхнього твору.

DSC_0122 а

Відкриваючи зустріч, брати-близнюки Віталій та Дмитро Капранови зазначили, що Одещина та Миколаївщина є для них рідними, адже саме в цих південних краях жили їхні діди:

Цим південним повітрям дихали наші діди, які й стали причиною написання цього роману. Один дід був ворогом народу за 58 статтею, отримав вісім років таборів. Другий дід був кулеметником, воював в Червоній армії, був важко пораненим при звільненні Севастополя, отримав орден Червоної зірки. Все життя ми розривалися між дідами. Адже вони обидва наші, і не можна казати, що один поганий, інший хороший. Друга причина, чому взялися за роман – прагнули зацікавити читача дізнатися про своє коріння. Так, в радянські часи, здебільшого, дітям не розповідали про їхній рід, всі брехали і не говорили правду про батьків і родичів. Наш батько лише в 74 роки довідався, що його дідів розкуркулили і вислали до Сибіру, а йому казали, що всі померли від тифу. Тоді люди приховували своє походження, щоб уникнути репресій. Виростали цілі покоління, які «добровільно» втрачали пам’ять.

DSC_0118 а DSC_0109 а

Під час роботи над твором письменники віднайшли образ, який відповідає такому явищу, як втрачання історичної пам’яті, і ним стала «Забудь-річка». Цей символ було запозичено зі слов’янської міфології. За віруванням наших пращурів, Забудь-річка розділяла світ живих та світ мертвих, а перелітаюча через неї людська душа все забувала. На думку авторів, саме така Забудь-річка протікає в реальності між поколіннями в кожній українській родині.

Над текстом, який складається з двох частин, письменники працювали протягом чотирьох років, намагаючись показати сучасність та реалістично відтворити картину часів Другої світової війни. За сюжетом роману, троє молодих людей завдяки гримасі долі потрапляють на війну під одним іменем – Степан Шагута. Комсомолець воює у дивізії «Галичина», син офіцера УНР – у Червоній армії, а польський жовнір – в УПА. За багато років по тому випадково зустрічаються двоє їхніх нащадків, і між ними спалахує кохання. Герої ведуть родинне історичне розслідування трьох доль, які переплуталися, і стали фактично однією потрійною долею – долею українця у Другій світовій війні.

DSC_0130 а

— Про сучасність писати легко, бо ми є самі очевидці, а ось коли хочеш передати складну історичну канву, потрібно віднайти безліч фактів і перевірити історичну достовірність подій. Роман почали писати в 2012 році. Але події Революції Гідності внесли корективи і ми зробили кінцівку твору іншою. Працюючи над романом ми з братом розділилися на дві бригади: один з нас досліджував мемуари солдат радянської армії та українських партизанів, інший – дивізію «Галичина», місцевість Галичини в 1939 році, і радянські табори. Щоб створити серйозний роман, а не фентезі, ми мали бути обізнаними в епосі про яку хотіли розповісти читачам.

За словами авторів, коли вони писали роман, то розраховували на жіночу аудиторію, адже жінки більше цікавляться літературою, ніж чоловіки:

— Ми чудово розуміли, якщо вся розповідь буде про війну, жінки читати не будуть. Для них потрібно писати або про любов, або про кохання. Саме тому в цій історії є місце любові.

IMG_20160507_225758

Ось такі відгуки про роман залишають читачки на сторінці Братів Капранових в фейсбуці

Брати Капранови додали, що їм приємно отримувати читацькі відгуки, особливо такі: «Прочитав книжку – підійшов до діда і записав все, що він мені розказав про своїх».

— Для нас такі відгуки – найбільша цінність, адже це дозволяє збудувати міст через Забудь-річку, віднайти втрачену пам’ять поколінь.

Також під час презентації роману автори представили жителям Чорноморська й інші свої книжки – «Історія незалежності України» та «Веселих свят». Ці ілюстровані видання адресовані перш за все молодому поколінню, містять зручну візуалізацію для легшого сприйняття історії країни і знайомства з традиціями українського народу.

DSC_0123 а DSC_0121 а

На зустрічі письменники зачитали уривки зі свого роману, відповіли на питання читачів, і залишили всім охочим автографи. Місцеві поціновувачі української літератури отримали також можливість придбати книжки Братів Капранових за цінами нижчими ніж в книжкових крамницях та інтернет-магазинах.

DSC_0136 а

DSC_0138 а

Враженнями про зустріч з жителями Чорноморська, письменники поділилися на своїй сторінці в фейсбуці:

IMG_20160507_225838

Leave a Comment