ІЛЛІЧІВЦІ ДОЛУЧИЛИСЬ ДО СТВОРЕННЯ «СОНЯЧНОЇ ОДЕЩИНИ»

Наприкінці січня в Палаці культури розпочалась робота по створенню семиметрового рушника-оберега Одеської області за ініціативи Обласного центру української культури. Полотно разом з унікальним ескізом, який намалювала одеська художниця Зоя Пасічна, до Іллічівська привезла добре відома в нашому місті майстриня-вишивальниця Валентина Сергіївна Штельмах.

DSC_0068 а

Це не перша масштабна робота до якої долучилась Валентина Штельмах. Адже донедавна вона приймала участь у вишиванні всеукраїнського «Рушника національної єдності», який презентувався в Іллічівську, а ще Валентина Сергіївна знається на багатьох тонкощах вишивального мистецтва, протягом довгого часу займається його вивченням і популяризацією. За словами Валентини Сергіївни, ідея створити рушник Одещини виникла під час щорічного фестивалю «Зрима пісня», коли з’ясувалося, що наша область досі не має свого вишитого оберега.

— Такі рушники вже мають Вінниччина, Черкащина, Київщина та інші регіони. А ми що ликом шиті? Вирішили, що і наш сонячний південь повинен мати свій унікальний оберіг. З цією ідеєю звернулися до Зої Пасічної, яка має цілу колекцію картин на тему українських сакральних знаків, розпочинаючи ще від Трипілля. Художниця створила ескіз рушника «Сонячна Одещина», в якому кожен елемент несе в собі певний символ і знак, – розповіла майстриня.

DSC_0062 а

На малюнку майбутнього рушника немає жодної зайвої деталі. На ньому схематично зображена Одещина: місто Одеса – це найбільша квітка, а від неї розростаються вже менші за розміром яскраві квіточки – районні центри області. Також ескіз має знаки, які можна побачити на трипільській кераміці, знайденій під час археологічних розкопок поселення степового трипілля Причорномор’я. Тому організатори ставили за мету перенести на рушник нашу тисячолітню історію, підґрунтя, на якому формувалася наша культура, ментальність, обряди, світосприйняття.

DSC_0065 а

Особливого значення вишивальники надали і вибору кольорів для рушника: червоний, помаранчевий, жовтий, які означають небесне світило, чорний колір – символ землі і чорнозему. Частина полотна буде вишита і синім кольором, який ототожнюють з морською стихією.

DSC_0118 а DSC_0124 а

Вишиватимемо різними рушниковими швами, не хрестиком. Адже вишивка хрестиком – це техніка, яка прийшла до нас в 19 столітті. Рушник вимагає від майстринь ювелірної роботи, адже ми прагнемо, щоб в нас вийшов справжній художній витвір. Під час зустрічей всім охочим можна буде приєднатися до цього сакрального процесу, а, хто не вміє, зможе навчитися цій прадавній техніці. Ми будемо збиратися по півтори-дві години на день по різних місцях – чи то в Палаці культури, в центральній бібліотеці, музеї ім. О.Білого. Також буде вестися реєстрація учасників, щоб знати скільки вишивальників доклали своїх сил і часу для появи оберега Одещини, – поділилася Валентина Сергіївна.

DSC_0130 а

Майстриня додала, що в Іллічівську вишивати рушник будуть приблизно до середини лютого, потім полотно подорожуватиме районами Одеської області. Планується, що готовий витвір повернеться знову до Іллічівська (Чорноморська), де відбудеться урочиста презентація цього вишитого оберега Одещини.

Бажаючі долучитися до творчого процесу можуть телефонувати Валентині Сергіївні, щоб дізнатися, де проходитимуть наступні зустрічі. Телефон майстрині – 0631567780.

Leave a Comment