«КЕРАМІЧНИЙ КРАЙ» В ІЛЛІЧІВСЬКУ

Наприкінці грудня до Іллічівська завітала делегація керамістів зі Слов’янщини, які в Палаці культури розгорнули виставку своїх художніх виробів. Протягом двох днів жителі міста мали змогу познайомитися з майстрами та їхніми витворами з глини і порцеляну. А ще дізнатися, що традиції обробки цих природніх матеріалів в даному регіоні уходять ще в прадавні часи (близько 6 тисяч років до н.е.). Зустріч була сповнена цікавою пізнавальною інформацією і приємним спілкуванням. Окрім того, гості подарували закладу культури свої керамічні експонати, які будуть там презентуватися на постійно діючій виставці.

Реалізація даного культурного проекту відбулась за підтримки Програми розвитку ООН в Україні (у межах Проекту «Економічне і соціальне відновлення Донбасу) та Уряду Японії, які надали грантову допомогу громадській організації «Союз виробників художньої кераміки Слов’янська» спільно з Громадською спілкою «Програма сприяння відродженню та інтеграції Сходу України «Донбас»». В рамках цього грантового проекту керамісти зі сходу отримали можливість презентувати свій творчий доробок у різних містах України. Першою їхньою зупинкою став Іллічівськ. Надалі майстри планують побувати в Києві, Вінниці та Чернівцях. А в перспективах – вийти і на європейські міста, щоб налагоджувати дружні економічні стосунки.

DSC_0388 а

DSC_0395 а DSC_0401 а

Ділилися досвідом і майстерністю

До Іллічівська керамісти привезли різноманіття своєї продукції. Як підкреслив керівник проекту Андрій Міщенко, вона склала менше одного відсотка всього їхнього асортименту, адже 80 відсотків керамічних виробів в Україні виготовляється саме в Слов’янську. Проект «Керамічний край» реалізуються в рамках отриманого керамістами гранту, який має допомогти майстрам відновити позиції, які до окупації Слов’янська становили — 1,5 тисячі майстерень і близько 25 тисяч жителів, задіяних в цій сфері.

IMG_1798 в

Детальніше про виставку і її мету розповів адміністративний менеджер проекту Дмитро Горбачук. Так за словами Дмитра, основною метою їхньої програми є створення адміністративно-логістичного центру, який буде об’єднувати керамістів і вирішувати нагальні питання. Окрім того, в рамках проекту надається допомога і вимушеним переселенцям, створюються нові робочі місця і можливість для просування товарів на українському та, у майбутньому, європейському ринках. Під час сумнозвісних подій чисельні підприємства Слов’янська були зруйновані. Але керамісти одні з перших стали до роботи, і почали відновлювати місто.

— На жаль, нещодавно місто Слов’янськ «прославилося» з негативного боку. Але ми приїхали розказати про дещо інше. В Слов’янську з часів незалежності почали працювати і активно розвиватися невеликі керамічні підприємства, яких в 2008 році налічувало близько 2,5 тисяч. Справа в тому, що Слов’янщина унікальна тим, що на її території зосереджена велика кількість природних корисних копалин, і це дозволяє виготовляти високоякісну керамічну продукцію. В цьому краї протягом 8 тисяч років створювалися керамічні вироби, звісно, з часом змінювалися механізми і майстри, але глина завжди приваблювали жителів, які населяли цю територію, — поділився Дмитро Горбачук.

IMG_1822 в DSC_0410 а

Керамічний зв’язок між Іллічівськом та Слов’янськом

Про те, що пов’язує Іллічівськ і Слов’янськ під час дружньої зустрічі розповіла працівник музею витончених мистецтв І.І. Міхасенко. Так, в нашому місті в музеї ім. О. Білого представлено декілька робіт, виготовлених на відомій слов’янській порцеляновій фабриці майстра М. Кузнєцова. Окрім того, фахівець поділилася враженнями від побаченого в залі. На її думку, всі представлені експонати відрізняються високою якістю, художнім смаком, різноманіттям сучасних технік виготовлення виробів, які опанували майстри.

IMG_1857 в

Серед керамістів, які завітали до Іллічівська, були представники навіть цілих сімейних династій. Розповіддю про свою сімейну справу і процес виготовлення виробів поділився Денис Ганпанцуров, який в рамках проекту разом зі своєю дружиною Катериною завітали до нашого південного міста. За словами молодого кераміста, він разом з батьками продовжує займатися виготовленням виробів з глини – турок, чайників, чашок. Справу розпочали після того, як в Слов’янську закрився потужний керамічний завод і почали з’являтися малі підприємства. Також Денис додав, що в їхній справі важливо підтримувати добрі стосунки з іншими керамістами і об’єднувати спільні зусилля для подальшого розвитку і просування керамічних товарів на українському ринку.

DSC_0402 а

IMG_1788 с

Збереження керамічної спадщини

Разом з директором Палацу культури Світланою Кучеренко керівник «Союзу виробників художньої кераміки Слов’янська» Андрій Міщенко озвучили спільну ідею створення в Іллічівську музею сучасного керамічного мистецтва. Адже в Іллічівську вже зберігаються унікальні порцелянові вироби. Під час урочистого відкриття виставки майстри передали Палацу культури керамічні презенти, які будуть експонуватися на постійно діючій виставці сучасного керамічного мистецтва. А ще Андрій Миколайович сподівається на подальшу співпрацю, і запропонував Іллічівську стати центром збереження керамічних традицій України, куди б привозили свої керамічні вироби майстри з усіх куточків країни.

DSC_0411 а

IMG_1844 в

IMG_1818 в

Leave a Comment